Yüksek Askeri Şura bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplanıyor! Bir ilk olacak

Yüksek Askeri Şûra (YAŞ) bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanarak albayların terfileri, vazife sürelerinin uzatılması yada emekliye ayırma işlemlerinin yanı sıra generallerin terfi ve atama dosyalarını ele alacak. Vazife süresi dolan Genelkurmay Başkanı Güler’in vazife süresi uzatılacak ve böylece ilk Genelkurmay Başkanı olan Mareşal Fevzi Çakmak’ın peşinden 67 yaşından sonrasında vazife icra eden ilk genelkurmay başkanı olacak.

Abone ol

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlığında bir yıl aradan sonrasında bugün toplanacak Yüksek Askeri Şûra’da (YAŞ) albayların terfileri, vazife sürelerinin uzatılması yada emekliye ayırma işlemlerinin yanı sıra generallerin terfi ve atama dosyaları ele alınacak.

Yurtiçi ve sınır ötesinde terörle mücadelede operasyonların sürdüğü ve Karadeniz’de istikrarın her zamankinden fazla ehemmiyet kazanılmış olduğu bu zamanda mevcut durum ve dengenin korunması üstüne kararlar alınması planlanıyor. Bu kapsamda Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ile Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramirel Adnan Özbal’ın vazife sürelerinin uzatılması planlanıyor. 2022 YAŞ toplantısının bitmesinin derhal peşinden Ağustos 2023’ün Şûra emek harcamaları başlamış olacak.

Saha tecrübesine dikkat edilecek
Yer değiştirmelerle tayinlerde, Irak ve Suriye’deki operasyonların yanı sıra Libya’daki gelişmeler ile bölgede vazife icra eden komutanların kazanılmış olduğu saha tecrübesi öncelikli olarak dikkate alınacak. Bölgesel gelişmeler sebebiyle Doğu Akdeniz ve Karadeniz’i kapsayan Şimal/Cenup deniz saha komutanları ön plana çıkacak. Askeri personelin bir yıl süresince gerçekleştirdiği tüm faaliyetler gündeme gelecek.

Türkiye’nin güvenliğinin sağlanması ve ülkenin savunulması benzer biçimde eleştiri görevlerdeki karar alıcıların belirlenmesinde en uygun kadroların oluşturulması için askeri personelin emek verme dostlarını değerlendirdiği anketler detaylı şekilde incelenecek. YAŞ’ta alınacak kararlar Erdoğan’ın onayının peşinden uygulamaya konulacak. Geçen ay yürürlüğe giren Askeri Ceza Kanunu’na bakılırsa Genelkurmay Başkanı’nın yaş haddi, birer senelik süreyle 72 yaşına kadar Cumhurbaşkanı’nca uzatılabiliyor.

Genelkurmay Başkanı Güler’in vazife süresi doluyor
Vazife süresi dolan 67 yaşındaki Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler’in vazife süresinin bir yıl daha uzatılması planlanıyor. Güler, vazife süresinin uzatılması durumunda Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk Genelkurmay Başkanı olan Mareşal Fevzi Çakmak’ın peşinden 67 yaşından sonrasında vazife icra eden ilk genelkurmay başkanı olacak. Güler, 1990’dan sonrasında dört yıldan fazla Genelkurmay Başkanlığı görevini yerine getiren ilk isim olacak. Oramiral Özbal ve Orgeneral Küçükakyüz’ün durumları da Şûra’da görüşülecek.

2 Bakan ilk kez katılacak
Toplantıya, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Ulusal Müdafa Bakanı Hulusi Akar, Hakkaniyet Bakanı Bekir Bozdağ, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Asil, Gömü ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz katılacak.

Gömü ve Maliye Bakanı Nebati ve Ulusal Eğitim Bakanı Özer ile geçen yıl Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na atanan Orgeneral Avsever Şûra’da ilk kez yer alacak. Şûra toplantısı öncesinde Erdoğan’ın başkanlığındaki YAŞ üyeleri, her yıl olduğu benzer biçimde Anıtkabir’i ziyaret edecek.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.