Yeni sözleşmeyi protesto eden PTT işçileri, Türkiye genelinde iş bıraktı

Türkiye genelinde taşeron PTT işçileri iş bırakma eylemine geçti. İşçiler, daha önceki bireysel sözleşmelerinde asgari ücretin yüzde 35 fazlasını alıyorken yeni sözleşmede ise yüzde 15 alacak olmalarına tepki gösterdi.

PTT işçileri düşük maaşı taahhüt eden sözleşmeye imza atmaya zorunlu bırakıldıkları ve mobbing uygulanmış olduğu nedeni öne sürülerek toplu halde iş bırakma eylemi başlattı. İşçiler, yeni sözleşmeyi kabul etmeyeceklerini ve haklarını alana kadar eylemi sürdüreceklerini belirtti.

Dikkat! Bugün kargo ve postalarınız gelmeyecek

13 senedir eski sözleşmeyle sorun yaşamadan çalıştığını söyleyen Fulya Mermertaş, “Yeni bir sözleşme gereği buraya toplandık. 13 senedir asgari ücretin yüzde 35 fazlasıyla çalışıyorum ve asla sorun yaşamadım. Bugüne dek asla değiştirilmemiş bir sözleşme. Yeni haliyle yüzde 15’e düşürülüyor. Bu şekilde bayağı kaybımız oluşuyor. Yeni yaşam şartlarında yeni maaşımız bizim için kafi olmuyor. Bunun yanında ek kesintiler, oldukça fazla ağır şartlar konuluyor. Bunun değişmesine direnmek için buradayız” diye konuştu.

Dikkat! Bugün kargo ve postalarınız gelmeyecek

Yeni sözleşmede ceza ödemelerinin de ağır bulunduğunu öne devam eden Mermertaş, “Yeni sözleşmede ek olarak ağır ceza ödemeleri var. Işyar arkadaşlarımız bir kart kaybında ya da bir gönderiyle ilgili mesele olduğunda oldukça düşük bir kesintiye uğruyor. Bizde ise onların 10 katı fazla kesiliyor. Biz, bunların derdindeyiz şu anda. Kesintiler olmamasını, yüzde 35’lik farkımızın düşmemesini istiyoruz. Ek olarak, yiyecek ve yol ücretimiz ayrılıyor. Raporluyken bile senelik izinlerimizde kesintilerimiz oldukça fazla olacak yeni sözleşmede” dedi.

Yeni sözleşmeyi protesto eden PTT işçileri, Türkiye genelinde iş bıraktı

İhlas Haber Ajansı / Mahalli

Kocaeli Türkiye PTT Mahalli Iktisat Güncel Haberler

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.