Van haber | Tuşba Belediyesinin sıvat desteği devam ediyor

Tuşba Belediyesinin meralarda otlatılan hayvanların içme suyu ihtiyacının karşılanması için çiftçilere verdiği su teknesi (sıvat) desteği devam ediyor.

Belediyeden meydana getirilen açıklamaya gore, Kalecik ve Alabayır mahallelerinde kurulumu tamamlanan sıvatları inceleyen Belediye Başkanı Salih Akman, 3 yılda 487 sıvatın kurulumunu gerçekleştirdiklerini söylemiş oldu.

Hayvancılığın yapıldığı ve su deposu kafi olan tüm mahallelerde emek verme gerçekleştirdiklerini belirten Akman, şunları kaydetti:

“Bu yıl da hayvan sayısı fazla olan 22 mahallemize 250 tane ek sıvatın kurulumuna başladık. Ekiplerimiz tarafınca hızla meydana gelen sıvat kurumu kısa bir sürede tamamlanacak. Bunların kurulmasıyla ilçe genelinde kurduğumuz sıvat sayısı da 737’ye ulaşmış olacak. Ziraat ve hayvancılığa imkanlarımız ölçüsünde sağladığımız desteklerle hem ürün çeşitliliğini hem de üretimi artırarak çiftçilere ek gelir sağlıyoruz. Yaşanmış olan pandemi süreci ile beraber gıdanın ne kadar mühim bulunduğunu bir kez daha anladık. Bu sıkıntıyı atlatmanın tek yolu ziraat ve hayvancılıktan geçiyor”

İlçenin ziraat ve hayvancılıkta iyi durumda bulunduğunu aktaran Akman, “Göreve geldiğimiz günden bu yana kırsal mahallelerde oturan çiftçilerimize ek gelir sağlamak amacıyla 5 bin ceviz, 3 bin badem ve bin tane de üzüm fidesi dağıttık. Bugüne dek 56 mahallemize ortalama 100 civarında model ceviz, badem ve üzüm bahçesi kurduk. Çiftçilerimiz 2021 yılı itibarıyla belediyemizin öncülüğünde kurulan bahçelerde ilk ürünlerini almaya başladılar.” diye konuştu.

Kalecik Tuşba su Güncel Haberler

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.