Van gündem haberleri: Van Gölü ve çevresinin “organik sit-sürdürülebilir koruma ve kontrollü kullanım alanı” duyuru edilmesi sevindirdi

Van Gölü ve çevresinin, Resmi Gazete’de piyasaya çıkan karar ile “organik sit-sürdürülebilir koruma ve kontrollü kullanım alanı” olarak tescil edilmesi Bitlis‘in Tatvan ilçesinde sevinçle karşılandı.

Tatvan sahilinde bir araya gelen Vangölü Aktivistleri Derneği üyeleri ile doğaseverler, Van Gölü‘nün korunmasına yönelik emekler kapsamında alınan kararın sevinç verici bulunduğunu belirtti.

Alkışlarla alınan sonucu destekleyen üyeler ve doğaseverler adına izahat icra eden dernek başkanı Erdoğan Hususi, Van Gölü için zamanı bir günü yaşadıklarını söylemiş oldu.

Senelerdir yürüttükleri çalışmalarda Van Gölü’nün kanunlarla korunması icap ettiğini savunduklarını belirten Hususi, şöyleki konuştu;

Van Gölü kapalı bir havzadır ve her geçen gün kirleniyor. Bunun önüne geçilmesi için kanunlar gerekiyordu. Sayın Cumhurbaşkanımızın eşi Emine Erdoğan hanımefendi himayelerinde yürütülen ve bununla beraber Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Gülşen Orhan hanımefendi başkanlığındaki ‘ Van Gölü Havzası Koruma Fiil Planı ve Uygulama Programı’nın bir sonucu olarak nihayete erdi. Van Gölü artık organik sit alanı diye deklare edildi ve sürdürülebilir kontrollü bir durum da söz mevzusu. Bu sürdürülebilirlik Van Gölü’nü hem korumamız hem de faydalanmamız anlamında bir kanun tasarısıdır. Van Gölü’nün bir merkezden yönetilmesini istiyoruz. Bunu gelecek adına bir adım olarak görüyoruz.”

Alınan sonucu sevinçle karşıladıklarını dile getiren Hususi, “Kararın alınmasında emeği olan başta Sayın Cumhurbaşkanımızın eşi Emine Erdoğan hanımefendiye, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Gülşen Orhan hanımefendiye, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’a, Van ve Bitlis valilikleri ile çevre belediyelerimize teşekkür ediyoruz. Gölümüze haiz olursak bu güzel mavilik gelecek kuşaklara da taşınacak.” ifadelerini kullandı.

Van Gölü Bitlis Van Güncel Haberler

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.