Ulusal Medya Temsilcilerine Ankapark süreci anlatıldı

Ulusal Medya Temsilcilerine Ankapark süreci anlatıldı

“Gayemiz buranın yok olmamasını sağlamak ve halka ücretsiz bir şekilde açmak”

ANKARA – Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, basın kurumlarının temsilcileri, haber müdürleri ve köşe yazarlarına, 3 senelik hukuki mücadelenin arkasından ABB’ye devredilen ANKAPARK sürecini söyledi. Tema parkın alım süreciyle ilgili bir sunum icra eden Yavaş, gazetecilerin tüm sorularını cevapladı. Yavaş, “Bizim önceliğimiz vatandaşın parasını bu şekilde düşsel yatırımlara yatırmak değil. Gayemiz buranın yok olmamasını sağlamak ve halka ücretsiz bir şekilde açmak” dedi.

Yapımı 801 milyon dolara mal olan ANKAPARK’ın 3 senelik hukuk mücadelesi sonucu mahkeme kararıyla Ankara Büyükşehir Belediyesine devredilmesinin arkasından tema parkın kapıları bu kez Ankara’daki medya kurumlarının temsilcileri ve haber müdürlerine açıldı.

Tema park alanı içinde meydana getirilen otobüs turunun arkasından ABB Başkanı Mansur Yavaş gazetecilere ANKAPARK’ın alım süreciyle ilgili bir sunum yapmış oldu. Alım sürecini tarih ve belgeleriyle özetleyen Yavaş, sunumun arkasından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Yavaş: “Adeta yalvardık”

Sunumu esnasında ANKAPARK’ın alım sürecinde verilen hukuk mücadelesini, alınan karar ve itirazları tarihleriyle beraber özetleyen Mansur Yavaş, ANKAPARK’ta çalışanların olmaması ve güvenlik zafiyeti bulunması sebebiyle ABB’ye teslim edilmediği her gün kamu zararının artacağını belirterek alanın teslim edilmesini istediklerini ve mahkemeye başvurduklarını belirtti.

İşletmecinin iflasını duyuru etmesinin arkasından alanda hırsızlıkların artması ve parkın günden güne yıpranması sebebiyle onlarca kere mahkemeye başvurduklarını kaydeden Başkan Yavaş, “Tümü reddedildi. Adeta yalvardık burası çürüyor diye” dedi. Yavaş, 1 Eylül 2020 ve 5 Nisan 2021 tarihlerinde ANKAPARK ile alakalı data notlarını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunduğunu belirterek, “Bazen Çevre Bakanı ile de bir araya geliyoruz. Bu mevzuda da Hukuk Müşavirliğimizin notlarını 2 kere kendisine ilettim” dedi.

ANKAPARK’ın geleceğine Ankaralılarla beraber karar verileceğini belirten Yavaş, hasar tespit çalışmalarının arkasından sorumluların tespiti ve tazminat davası için süreç başlatacaklarını kaydetti.

“Gayemiz buranın yok olmamasını sağlamak”

Açıklamalarında, önceliklerinin Ankara halkının istekleri bulunduğunu vurgulayan Başkan Yavaş, “Ben buranın Ankara halkının malı bulunduğunu biliyorum. Asla buranın zarar görmesini istemem. Hiçbir yönetici de buranın zarar görmesini istemez. Şunu sorgulamak lazım; garibanlara tonu 1,5-2 dolara su satılarak yapılmış oldu burası. Doğrusu tonu 30 liradan su satıldı. Toplu taşıma 1 dolardan hizmet verdi uzun seneler. Oradan elde edilmiş paralar buraya gömüldü. Ankara’da hala açıktan akan kanalizasyonlar var. Geldiğimizde 800 su deposunun halini görmeliydiniz. Onları değiştiriyoruz. Açıktan akan kanalları bitiriyoruz. Hala da devam ediyoruz. Bizim önceliğimiz bunlar. Bizim önceliğimiz vatandaşın parasını bu şekilde düşsel yatırımlara yatırmak değil. Gene de yine söylüyorum, gayemiz buranın yok olmamasını sağlamak ve halka ücretsiz bir şekilde açmak” ifadelerini kullandı.

Başkan Yavaş, ANKAPARK’ın tekrardan kullanılma açılması ya da oyuncakların kaldırılıp sökülmesi ile ilgili sorulara ise ‘tespit çalışmalarının devam etmiş olduğu’ yanıtını verdi.

Mansur Yavaş Ankapark Ankara Mahalli Siyaset Haberler

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.