UEFA, Putin tezahüratı sonrası soruşturma başlatmıştı! Fenerbahçe’den karşı hamle geldi

Şampiyonlar Ligi 2. eleme turunda Fenerbahçe‘nin Dinamo Kiev‘e 2-1 yenilirken tribünlerdeki Putin tezahüratı karşılaşmanın önüne geçmişti. Sarı-lacivertli kulüp, oluşturulan UEFA soruşturmasının peşinden mevzuya ilişkin yeni bir izahat yapmış oldu.

Fenerbahçe‘den meydana getirilen izahat şu şekilde:

“Kulübümüz; 27 Temmuz 2022’de oynanan Dinamo Kiev maçına dair yaşananların iki tarafını da özetleyen, bu mevzu ile Fenerbahçe‘nin kurumsal kimliğinin hiçbir bağları ve bağlantısının olmadığını yansıtan, Fenerbahçemizin spor kulübü görevi ile bu mevzuda ilk günden itibaren ortaya koyduğu kırılgan duruşu ve adımlarını bir rapor halinde ilgililere sundu. UEFA’nın ‘uygunsuz davranış’ tanımıyla soruşturma açmış olduğu hemen hemen Disiplin Kurulu’na aksettirilmeyen mevzuyla ilgili Kulübümüz, mevzuyu hassasiyetle ele alarak süratli bir halde kapsamlı bir bildiri hazırladı.

Türkiye Futbol Federasyonu’na hitaben yazılan ve federasyon vesilesiyle UEFA’ya gönderilecek olan beyannamede; Kulübümüzün, Rusya-Ukrayna savaşının başladığı ilk gün olan 24 Şubat 2022’den bu yana kurumsal olarak almış olduğu pozisyon ve bugüne dek gelen süreçte yaptıkları detaylı bir halde somut gerçeklerle ortaya kondu.

Beyannamede, Kulübümüzün maçtan bigün sonrasında yayımladığı resmi açıklamada vurguladığı benzer biçimde, söz mevzusu söylemin kati bir üslupla reddedildiğinin, markamızın değerleriyle ve bugüne dek toplumsal ve insani konulardaki refleksleriyle hiçbir şekilde bağdaşmadığının yine altı çizilirken; harp mağduru masum insanlara ve ufaklıklara dikkat çekmek, mevzuya dair farkındalık yaratmak ve maddi-manevi destek sağlayabilmek amacıyla 19 Nisan’da Shakhtar Donetsk kulübü ile oynanan ‘Sulh için futbol’ temalı dostluk maçı, Kulübümüzün kurumsal tutumunun en net örneği olarak yayınlandı.

Kulübümüz, 120 dakikalık bir müsabakada tribünlerin bir bölümünden yükselen 20 saniyelik bir söylemden siyasal bir tutum anlamı çıkarılamayacağını, kulübün tüzel şahıs olarak görevli tutulmasının kesinlikle adil olamayacağını altını çizdi. Ek olarak maç öncesi ve maç esnasında, gol sonrasında Dinamo Kievli oyuncuların taraftarımızı galeyana getiren tahrik edici hareketlerini fazlaca net bir halde görseller ve videolarla ortaya koydu.

Kulübümüz ek olarak hem ilk maçta seremonide giydirilmiş olduğu ‘Savaşı durdurun’ tişörtlerinin hem de İstanbul’da oynanan maç öncesi iki kulübün heyetlerinin dostluk yemeğinde bir araya gelmiş olduğu görüntüleri de paylaştı. Fenerbahçe Spor Kulübü olarak maçtaki anlık söylemi kabul etmediğimizi vurguluyor; bu mevzunun Kulübümüzle, marka kimliğimizle bağdaştırılmasına izin vermeyeceğimizi bir kez daha net bir üslupla belirtiyoruz.”

Vladimir Putin Dinamo Kiev Fenerbahçe Ali Koç Rusya Spor Haberler

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.