Tayvan gerginliği sonrası Çin, dünyaya meydan okudu: Ateşle oynayanın sonu iyi olmaz

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, dün Çin’in itirazlarına rağmen Tayvan‘a gitti. Tayvan‘ı kendi topraklarının bir parçası olarak gören Çin, Pelosi’nin uçağının Tayvan‘a inmesinin derhal arkasından ABD’nin Pekin Büyükelçisi Nicholas Burns’ü Dışişleri Bakanlığına çağırarak, Washington’u bu hamlenin “bedelini ödeyeceği” mevzusunda uyardı. Çin Müdafa Bakanlığı da Tayvan adası çevresinde bir takım askeri tatbikat başlattı. ABD ve Tayvan ise Çin’in tehditleri karşısında geri adım atmadı.

Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Tayvan’ı ziyareti sebebiyle adadaki hükümetin lideri Tsai Ing-wen’i “ulusal davaya ihanet” etmekle suçladı. ABD’nin “demokrasi” bahanesiyle Çin’in egemenliğini ihlal eden fena niyetli eylemler içinde bulunduğunu ifade eden Vang, “Tsai Ing-wen’in temsil etmiş olduğu, Tayvan’ın bağımsızlığını korumak için çaba sarfeden ayrılıkçı güçler, ABD’nin kuyruğuna takılarak büyük (Çin) ulusal davasının haklılığına ihanet ediyor.” dedi.

Vang, söz mevzusu eylemlerin internasyonal mutabakatı bozamayacağını, Tayvan’ın ana karaya dönüşüne yönelik tarihsel eğilimi değiştiremeyeceğini vurgulayarak, “Ateşle oynayanın sonu iyi olmaz. Çin’in egemenliğini ihlal eden cezasını bulacaktır.” dedi.

Çin Dışişleri Bakanlığı, Pelosi’nin uçağının önceki gün Tayvan’a inmesinin derhal arkasından yapmış olduğu açıklamada, ziyareti kınadığını bildirmiş, Müdafa Bakanlığı da ada çevresinde “bir takım askeri tatbikat” düzenleyeceğini duyurmuştu.

Dışişleri Bakanlığı, gece saatlerinde ABD’nin Pekin Büyükelçisi Nicholas Burns’ü çağırarak ziyarete dair rahatsızlığını iletmişti.

Pelosi’nin ziyaretinde “demokrasinin korunması ve savunulması” mesajları öne çıkmıştı. Temsilciler Meclisi Başkanı, Tayvan lideri ile görüşmesinde, “ABD’nin Tayvan ile dayanışması hayatidir. Tayvan’da ve dünyanın geri kalanında demokrasiyi koruma kararlılığımız değişmemiştir. Ziyaretimiz, ABD’nin Tayvan’a destek sözünü terk etmediğini açıkça göstermiştir.” ifadelerini kullanmıştı.

Tam Vapur Şok Denemeleri Çin Halk Cumhuriyeti Mevlüt Çavuşoğlu Tayvan Dünya Güncel Haberler

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.