Son dakika haberleri… Tunus’ta milletvekili “devletin güvenliğine karşı komplo oluşturmak”tan gözaltına alındı

Tunus‘ta, “devletin güvenliğine karşı komplo oluşturmak” suçlamasıyla aranan Onur Koalisyonu milletvekillerinden Raşid el-Heyari’nin gözaltına alındığı bildirildi.

Tunus İçişleri Bakanlığından meydana getirilen yazılı açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Devletin güvenliğine karşı komplo oluşturmak suçlamasıyla aranan, feshedilen Parlemento milletvekillerinden Raşid el-Heyari ve beraberindeki bir bayan gözaltına alındı.”

Cumhuriyet savcısının bilgisi dahilinde gözaltının gerçekleştiği belirtilen açıklamada, Heyari’nin gıyabında “Devlete karşı komplo oluşturmak” ve “İletişim araçları kanalıyla başkalarını rahatsız etmek” suçlarından daha ilkin 2 yıl hapis cezasına mahkum olduğu aktarıldı.

Öte taraftan Heyari’nin avukatı Muhtar el-Cemai de toplumsal medya hesabından yapmış olduğu açıklamada, müvekkilinin 3 değişik soruşturma kapsamında asistanı ile birlikte gözaltına alındığını duyurdu.

Tunus’ta parlamentonun feshedilmesi süreci

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, 25 Temmuz 2021’de meclisin çalışmalarını askıya alarak milletvekili dokunulmazlıklarını kaldırmış, 22 Eylül 2021’de yeni kararnamelerle yetkilerini genişleterek yürütme organını tamamen kendisine bağlamıştı.

Said, 13 Aralık 2021’de açıklamış olduğu “siyasal krizden çıkışın yol haritası” ile ülkede 25 Temmuz 2022’de anayasa değişikliği referandumuna, 17 Aralık 2022’de ise erken genel seçime gidileceğini ve o zamana kadar meclisin kapalı kalacağını bildirmişti.

Meclis üyelerinin 30 Mart’ta çevrimiçi oturum yapması üstüne, Said aynı gün çalışmalarını askıya almış olduğu Temsilciler Meclisini feshettiğini duyurmuştu.

Milletvekili Aralık Tunus Güncel Haberler Son Dakika

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.