Şırnak haberleri… İçişleri Bakanı Asil, Şırnak’ta “2. Cudi Festivali”ne katıldı Açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Asil, “Dilimiz, rengimiz, etnik kökenimiz bunların hiçbirisinin birbirimizi ayırt edecek bir gücü söz mevzusu değildir. Bizi sadece Tanrı karşısında ona olan kulluğumuz ve takvamız kurtaracaktır. Sefine bizlere bunu anlatmaktadır. Hz. Nuh Aleyhisselam bizlere bunu anlatmaktadır.” dedi.

Bakan Asil, Şırnak Valiliği ve Belediye iş birliğiyle Cudi Dağı Sefine bölgesinde bu yıl ikincisi düzenlenen “Cudi Festivali”nin açılışında, bugünün hicri yılbaşı bulunduğunu, bugün burada insanlığın Hz. Adem’den sonrasında tekrardan neşet etmiş olduğu bir kutlu mekanda ve beldede bulunduklarını söylemiş oldu.

Vatandaşların hizmetkarı olduklarını ifade eden Asil, şu şekilde konuştu:

“Bu dünya bu kadardır, esas olan ahirdir. Yoklukla varlık, zenginlik ve yoksulluk, makam ve mevki içinde bir imtihan ve sınav dünyasındayız. Peygamber efendimizin, tüm insanlara emanet bıraktığı ve veda etmiş olduğu veda hutbesinde söyledikleri hiçbir vakit aklınızdan çıkmasın. Dilimiz, rengimiz, etnik kökenimiz bunların hiçbirisinin birbirimizi ayırt edecek bir gücü söz mevzusu değildir. Bizi sadece Tanrı karşısında ona olan kulluğumuz ve takvamız kurtaracaktır. Sefine bizlere bunu anlatmaktadır. Hz. Nuh Aleyhisselam bizlere bunu anlatmaktadır. Muharrem ayının bizlere emanetleri budur. Kardeşliğimiz, birliğimiz. Kardeşliğin bittiği andan itibaren başımıza hangi felaketlerin geleceği, Kerbela’da bizlere en büyük örnektir. Asla bundan vazgeçmeyin, ne derlerse desinler. Esas politika, Tanrı’ın bizlere emrettikleridir. Asla bundan vazgeçmeyin, günlük bir ekip çevrelerin, cümle oyunlarının esareti içinde olmayın, olmayalım. Kıymetli hemşerilerim, birbirinizle, Kürtlüğünüzle, Müslümanlığınızla, bu büyük medeniyetle gurur duyun. Geleceğe büyük bir miras bırakıyorsunuz. Kurulan oyunu, tezgahları siz bozdunuz. Rahatlık yolculuğunuz hayırlı ve uğurlu olsun.”

Festivale katılan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’a teşekkür eden Asil, “Tanrı ondan razı olsun. Yalnız bizim mihmandarımız değil, bununla beraber ortaya koyduğu emek ve gayretleriyle Türk dünyasından Balkanlara kadar, bu Anadolu coğrafyasının nefesini, maneviyatını her yerde ortaya koyuyor. Diyanet İşleri Başkanımızın burada olması da esasen bir tek Nuh diyarında değil, Şam’dan Bağdat’a, Tahran’dan Kosova’ya, Özbekistan’a kadar, tüm dünyaya birlikteliğimizin bir temsilidir.” ifadelerini kullandı.

Alana gelirken Kürtçe kendilerine “Sefalar getirdiniz” denildiğini kaydeden Asil, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“Türkçe bir o kadar güzel sözler söylediler ve anlattılar ki salavatı şerifeler getirdiler. Buradan muradım şudur, anlattıklarımızın hepsi bizim zenginliğimizdir. Kim bundan vazgeçmeyi istiyorsa, bilmelisiniz ki Cudi’ye, Sefine’ye ihanet ediyordur, Hz. Nuh’un bizlere bıraktığı emanetlere, bizim medeniyetimize ihanet ediyordur. Kardeşliğimize ve birliğimize karşı çıkıyordur. Hep beraber inşallah hocam söylemiş oldu, Liva-ül Hamd sancağı altında birbirimizle inşallah haşır olacağız. Oyun oluşturmak isteyenler, birliğimizi bozmak isteyenler de bizlere Tanrı’ın izniyle inşallah yakarma ediyorum, orada imrenecekler. Buradaki asker, polis ve jandarma refah için canlarını feda etmeye hazır, savaşım ediyorlar. Çocuklarınızdan beklediğimiz bir tek şey var, tüm dünyaya medeniyetimizi nakşedecek ilimleri öğrenmeleri. Onlardan beklediğimiz bir şey var, kardeşliğin enerjisini her yere fakat her yere yansıtmaları.”

Daha meydana getirecek fazlaca işleri bulunduğunu aktaran Asil, “İşimiz var derken bizlerden bu emanetleri alacak dostlarım için de söylüyorum, huzuru Diyarbakır’a, Ağrı Dağı’na, Tendürek Dağı’na, Hakuk’a, Avaşin’e, Basyan’a kadar, Şam’a, Tahran’a, Bağdat’a, Yemen’e, Libya’ya, Balkanlara, Orta Doğu’ya ve ta Kafkaslara getirmek bizim sorumluluğumuzdur. Burada bir kardeşiniz olarak söylüyorum, inşallah sağ kalırsak da görürsek gecenin ikisine, üçüne kadar, Silopi’den Şırnak, Cizre’ye kadar sokaklarda iyi mi geziyorsanız, bilirsiniz ki bir kardeşiniz olarak söylüyorum, aynısı Şam’da, Halep’te, Bağdat’ta ve tüm Müslüman diyarlarında olacak. Bu etkinliğimiz hayırlı ve uğurlu olsun.” diye konuştu.

Vali Osman Alim de bu dağların terörden temizlenerek artık hasret duydukları festivallerle anılmaya başladığını, vatandaşların yaşamlarını güzelleştirmek için etkinlik gösteren alanlar bulunduğunu söylemiş oldu.

“Oldukca şükür yüce Tanrı bizlere bu günleri nasip etti. Evet Cudi’de Nuh tufanı sonrası iyi mi ki tekrardan bir doğuş, medeniyetlerin doğuşunu simgeleyen bir yerse aynı şekilde bugün Şırnak’ımız da bu duygular çevresinde beraber olmak ve beraber hareket etmenin güzelliğini, sevincini ve mutluluğunu yaşıyor. Bundan sonrasında da Şırnak’ımız fazlaca şükür ki Nuh tufanında zalimlerin helak olması şeklinde bölücü terör örgütünün de helak olmasıyla beraber artık bölücü terör örgütünün propagandasıyla değil festivallerle, ticaretle, turizmle anılan bir şehir olmuştur.” diyen Alim, kentin güzel şekilde anılmasına vesile olan Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bakan Asil’ya Şırnaklılar adına teşekkür etti.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş da yakarma etti.

Şırnak Belediye Başkanı Mehmet Yarka ve AK Parti Şırnak Milletvekili Rizgin Birlik de birer konuşma yapmış oldu.

Bakan Asil ve beraberindekiler geminin indirilmiş olduğu yer olarak rivayet edilen alanda şükür namazı kıldı, güvercinler havalandırdı.

Şırnak Belediyesine bağlı Gençlik Merkezi erbane ekibi eşliğinde sefine bölgesine çıkılmasıyla başlamış olan festivalde, Şırnak Yamaç Paraşütü ve Tabiat Sporları Kulübü üyeleri gosteri uçuşu yapmış oldu.

Festival alanına geçen vatandaşlar müzik eşliğinde halaylar çekti.

Valilik ve Belediyenin kurduğu çadırlarda vatandaşlara tatlı ve yiyecek ikramı yapılmış oldu. Aile Destek Merkezinin açmış olduğu stantlarda ürünler sergilendi, aileler alanda piknik yapmış oldu, Grup Tillo ve Hatay Medeniyetler Korosu konser verdi.

Süleyman Asil Bağdat Şırnak Güncel Haberler

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.