Putin “Dünyada eşi benzeri yok” sözleriyle duyurdu: Yeni Zirkon hipersonik kruz füzelerimiz geliyor

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, yeni geliştirilen Zirkon hipersonik kruz füzelerinin birkaç ay içinde Rus birliğinde kullanıma hazır olacağını deklare etti.

Saint Petersburg’daki Donanma Günü töreninde konuşan Rusya lideri, “Dünyada benzeri yok” söylediği füzelerin Rus çıkarlarına uygun bölgelere konuşlandırılacağını söylemiş oldu. Donanmaya bağlı Amiral Gorşkov firkateyninin yeni hipersonik füzelerle göreve çıkacağını duyuran Putin, müdafa alanında yeni bir kararnameyi de imzaladı.

Putin 'Dünyada eşi benzeri yok' sözleriyle duyurdu: Yeni Zirkon hipersonik kruz füzelerimiz geliyor

Putin, “Burada mühim olan Rus donanmasının egemenliğimize yönelik her türlü tehdide ışık hızıyla cevap verebilmesidir” dedi. Açıklamanın, Ukrayna güçlerinin Rusya’nın 2014’te ilhak etmiş olduğu Kırım’daki Rus filosunu vurmasının arkasından gelmesi dikkat çekti. Beş askerin yaralandığı hücum sebebiyle Kırım’da düzenlenecek Donanma Günü etkinlikleri iptal edilmişti.

Rus ordusunun son dönemde cenk gemilerinde ve denizaltılarda denemiş olduğu Zirkon füzeleri, sesten dokuz kat süratli yol alabiliyor. Rusya Devlet Başkanı Putin, daha ilkin de NATO’nun “Şeytan II” olarak nitelediği Sarmat isminde kıtalararası balistik Rus füzesinin bu senenin sonuna kadar kullanılmaya başlayacağını açıklamıştı. Rusya, 18 bin kilometre uzaklıkta bir hedefi vurabilme özelliğine haiz bu füzeyle Avrupa’nın büyük bölümünü dakikalar içinde vurabileceğini duyurmuştu.

Erdem Aksoy
Erdem Aksoy
Gündem Editörü Haberler.com – Dünya

Vladimir Putin Ukrayna Rusya Dünya Güncel Haberler

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.