Mısır’daki “ulusal diyalog” toplantısında 15 alt komite kuruldu

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi’nin duyuru etmiş olduğu “ulusal diyalog” sürecinin Mütevelli Heyeti, “özgürlükler” ve “yüksek fiyatlar” mevzularını da içeren 15 alt komitenin kurulduğunu bildirdi.

Ulusal diyalog için oluşturulan toplumsal medya hesabı üstünden mevzuya ilişkin yazılı bir izahat yapılmış oldu.

Açıklamada, toplantının Ulusal Diyalog Mütevelli Heyeti üyelerinin katılımıyla Cumhurbaşkanlığına bağlı Kahire’deki akademide başladığı açıklandı.

Meydana getirilen dördüncü görüşmede, uzun tartışmaların arkasından komiteler ve bunlarda ele alınacak konuların sınıflandırıldığı ifade edildi.

Siyasal eksen komitesinin, başta “insan hakları ve genel özgürlükler” olmak suretiyle 3 alt komite, toplumsal komitenin de eğitim ve aile benzer biçimde mevzularla ilgili 5 alt komiteden oluşacağı aktarılan açıklamada, iktisat komitesinin ise başta “enflasyon, yüksek fiyatlar ve toplumsal hakkaniyet” olmak suretiyle 7 alt komite ihtiva ettiği kaydedildi.

Açıklamada, komitelerin raportörlerinin belirlenmesinde lüzumlu dengelerin dikkate alınacağı ve bir sonraki oturumun 27 Ağustos’ta yapılacağı bildirildi.

Ulusal Diyalog Teknik Sekreterliği başkanı Mahmud Fevzi de toplantının arkasından televizyonda yapmış olduğu açıklamada, bir sonraki oturumun ve komitelerin raportörlerinin belirlenmesine ilişkin anlaşmanın tamamlanmasının arkasından diyalog oturumlarının başlayacağını belirtti.

Fevzi, oturumların halka açık konferanslar şeklinde olamayacağını, kurumsal bir halde yürütüleceğini, konuların her insana açık komiteler vasıtasıyla tartışılacağını beyan etti.

Diyaloğun anayasayı değiştirecek sonuçlara yol açacağına olasılık vermeyen Fevzi, müzakerelerin Cumhurbaşkanı Sisi tarafınca talep edilen ulusal fiil öncelikleri çevresinde döndüğünü dile getirdi.

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi, ilk kez 21 Nisan’da gazetecilere yapmış olduğu açıklamada, ülkede siyasal diyalog başlatma niyetinde bulunduğunu ifade etmişti.

Bu açıklamadan 72 saat sonrasında, aralarında aktivist ve siyasal tutukluların da bulunmuş olduğu 41 şahıs özgür bırakılmıştı.

Sisi’nin duyuru etmiş olduğu ve Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) dışındaki tüm kesimleri kapsayan ulusal diyalog sürecinin ilk toplantısı 5 Temmuz’da Kahire’de yapılmıştı.

Resmi verilere bakılırsa Mısır genelinden ulusal diyalog sürecine katılmak suretiyle biçim dolduranların sayısı 96 bini aştı.

Mısır Cumhurbaşkanlığı Af Komitesi Üyesi Tarık el-Avadi, 16 Temmuz’da yapmış olduğu açıklamada, “fikir mahkumları” olarak tanımlanan 6 siyasal aktivistin özgür bırakıldığını duyurmuştu.

Uzmanlara bakılırsa ulusal diyalog süreci kapsamında Mısır’daki siyasal tutuklulardan özgür kalanların sayısında artış görülüyor.

Kahire Mısır Güncel Haberler

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.