Lastik onarım ederken keşfedilen çocuk, Türkiye şampiyonasından madalyayla döndü

DİYARBAKIR’da okuldan arta kalan zamanlarında lastik tamirciliği yaparken yönlendirildiği judoda Türkiye ikincisi olan Amed Altın, Balkan Şampiyonası’nda da kürsüye çıkmayı hedefliyor.

Abone ol

Merkez Yenişehir ilçesinde babasına ilişik dükkanda okul ve derslerinden arta kalan zamanlarda lastik tamiri meydana getiren 13 yaşındaki Amed Altın, ortalama 2 yıl ilkin otomobilinin patlayan lastiğini onarım ettirmek için gelen alıştırmacı Selman Devam eden tarafınca ortaya çıkarıldı.

Ailesinin izniyle spora süregelen ve çeşitli müsabakalarda dereceler elde eden Altın, Türkiye Judo Federasyonu tarafınca 22-24 Temmuz’da Afyonkarahisar’da düzenlenen Süper Toto Minikler Türkiye Judo Şampiyonası’nda 26 kiloda ikinci oldu.

Eylül ayında Romanya’da düzenlenecek Balkan Şampiyonası’na katılmaya hak kazanan Altın, bir taraftan lastik tamirciliğini sürdürürken öteki taraftan da müsabakada hedeflediği başarıyı elde etmek için antrenmanlarına devam ediyor.

Hedefi Türkiye’yi olimpiyatlarda temsil etmek
Altın, AA muhabirine, okul haricinde kalan zamanlarında sokakta gezmektense babasının yanında lastik tamiri işini öğrenmeye çalıştığını söylemiş oldu. İş yerinde lastik söktüğünü, patlak yere yama yaptığını, tekerleğe hava bastığını ve temizlik yaptığını belirten Altın, babasının yanında meslek de öğrendiğini kaydetti.

Patlayan otomobil lastiğini onarım için gelen antrenörü tarafınca judoya yönlendirildiğini ve böylelikle bu spora başladığını belirten Altın, babasının itimatı, ailesinin desteğiyle birçok müsabakada aşama yaptığını aktardı.

İyi bir sporcu olmak için çalışmaya devam edeceğini, sporu oldukca sevdiğini ve bırakmayacağını dile getiren Altın, Türkiye şampiyonasından aşama elde etmenin gururu ve mutluluğunu yaşadığını ifade ederek, şöyleki konuştu:

“Hedefim olimpiyatlarda ülkemi temsil etmek ve bayrağımızı dalgalandırmak. Eylül ayının ilk haftasında Balkan Şampiyonası’na gideceğim. Orada birincilik elde etmek için yarışacağım. Orada beni yeneceklerini düşünmüyorum ve kendime oldukca güveniyorum. Balkan Şampiyonası’nda herkesi yenip bayrağımızı dalgalandıracağım. Ülkemi, ilimi ve ailemi gururlandıracağım.

Yetenekli evlatları keşfediyorlar
Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünde judo antrenörü olarak vazife meydana getiren Selman Devam eden de yetenekli evlatları keşfetmek için okulları, Kur’an kurslarını gezdiklerini ve mahalle aralarında koşuşturan evlatları gözlemlediklerini söylemiş oldu.

Yetenekli gördükleri evlatları spor salonlarına çekmeye çalıştıklarını aktaran Devam eden, “Evlatları belli testlerden geçirdikten sonrasında kabiliyetine bakılırsa branşlara yönlendirme yapıyoruz. Hedefimiz, evlatlarımızın kabiliyetlerini keşfetmek ve onları spor salonlarına kazandırmak, sporcularımıza Türkiye şampiyonalarında ve internasyonal arenada madalya kazandırmak.” ifadelerini kullandı.

Tesadüfen onarım için gittiği iş yerinde Altın’ı fark ettiğini dile getiren Devam eden, şöyleki devam etti:

“Evladı lastik tamiratı yaparken keşfettim. Onu gözlemledim, çocuğun pençe gücünün kuvvetli bulunduğunu, belinin tepki verdiğini gördüm. Evladı kabiliyet taramasından geçirdik. 14 aylık bir çalışmayla sporcumuz Türkiye ikincisi oldu. Antrenmanlarımıza devam ediyoruz. Tanrı’ın izniyle Balkan Şampiyonasında aşama yapacağız.”

Baba Metin Altın ise oğlunu okul zamanı haricinde iş yerine getirdiğini anlatarak, “Şükürler olsun oğlum şimdiye kadar iyi dereceler elde etti. Kısa sürede da Romanya’ya gidecek. Sonrasında da bir şampiyonluk bekliyoruz. Kendisiyle gurur duyuyoruz, inşallah iyi bir şeklide ülkemizi temsil eder.” diye konuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.