Şimal Kore’den Kovid-19 açıklaması: Salgını denetim altına aldık

Resmi Şimal Kore medyası, geçen hafta süresince yeni Kovid-19 vakası doğrulanmadığını belirterek, salgının kati olarak denetim altına alındığını duyurdu.

Abone ol

Dünya genelinde 589 milyonu aşkın kişiye bulaşarak ortalama 6.5 milyon insanoğlunun ölümüne yol açan Covid-19 virüsünün ilk vakasını ortalama 2 senenin arkasından resmi olarak doğrulayan Şimal Kore’den yeni salgın açıklaması geldi. Devlet Kontrolündeki Kore Merkezi Haber Ajansı (KCNA), geçen hafta süresince yeni Covid-19 vakası doğrulanmadığını belirterek, salgının kati olarak denetim altına alındığını duyurdu. “Geçen hafta süresince yeni ateş vakalarının bildirilmemesi ve ülke genelinde tedavi gören tüm hastaların iyileşmesi sebebiyle, salgınla savaşım durumu kati bir istikrar aşamasına girmiştir” denilen haberde, “Tüm sektörler ve birimler, devletin salgınla savaşım politikasının ve önlemlerinin uygulanmasında mükemmelliği sağlamak için çabalarını iki katına çıkarmakta ve Kore seçimi salgınla savaşım sistemini daha da geliştirmek için çalışmalarını bütünsel olarak sürdürmektedir” ifadeleri kullanıldı.

Olay sayısı açıklaması

Şimal Kore Salgın Önleme Merkezi’nden dün meydana getirilen açıklamada, salgın başından bu yana kayda geçen toplam olay sayısının 4 milyon 772 bin 813 olduğu açıklanmış, toplam hasta sayısının yüzde 99.98’ine karşılık eden 4 milyon 772 bin 739 kişinin tamamen iyileştiği belirtilmişti. Ölü sayısına dair güncel bir informasyon ise paylaşılmamıştı.

Covid-19 salgının başından bu yana ülkedeki hiçbir enfeksiyonu resmi ağızdan doğrulamayan Şimal Kore, ilk vakanın geçtiğimiz 12 Mayıs’ta Pyongyang’da kayda geçtiğini açıklamıştı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.