Şimal Kore’den Batı’ya gözdağı! ‘Hesap vereceksiniz’

KUZEY KORE Dışişleri Bakanlığı tarafınca meydana getirilen açıklamada, ABD ve Batılı ülkelerin, tüm dünyada sivillere yönelik soykırım da dahil olmak suretiyle insan hakları ihlalleri gerçekleştirdiği iddia edildi. ‘İnsanlığa karşı suçlarda süre aşımı olmaz’ denilen açıklamada, ‘ABD ve Batı, cenk suçlarının bedelini ağır ödeyecekleri hesap gününün kesinlikle geleceğini unutmamalıdır’ ifadeleri kullanıldı.

Abone ol

ABD’nin El Kural lideri Eymen el-Zevahiri’yi Afganistan’da gerçekleştirdiği hava saldırısıyla öldürdüğünü duyurmasının arkasından Şimal Kore yönetiminden zamanlaması dikkat çeken bir izahat geldi. Şimal Kore Dışişleri Bakanlığı tarafınca meydana getirilen yazılı açıklamada, “Son zamanlarda ABD ve müttefikleri tarafınca Afganistan’da işlenen insanlığa karşı kabahat eylemlerinin, internasyonal toplumun büyük bir şaşkınlık ve kızgınlığı eşliğinde birbiri ardına gün ışığına çıkarıldığı” açıklandı.

ABD’nin yanı sıra İngiliz kuvvetlerinin de Afganistan’da insan hakkı ihlallerine imza attığı vurgulanan açıklamada, “ABD ve Batılı ülkelerin tüm dünyada sivillere yönelik soykırım da dahil olmak suretiyle açık insan hakları ihlalleri yaptıkları malum bir gerçektir” ifadeleri kullanıldı.

Suriye örneğini verdi

Açıklamada ek olarak, “Mart 2019’da Suriye’de bir köye hava saldırıları düzenleyen ve aralarında hanım ve evlatların da bulunmuş olduğu onlarca sivili katleden ABD Silahlı Kuvvetlerinin, vahşeti örtbas etmek için bölgeyi buldozerle doldurmuş olduğu” ifadeleri kullanılarak internasyonal kamuoyunun söz mevzusu vakası hala hatırlamış olduğu kaydedildi.

“ABD masum sivilleri öldürdü”

ABD’yi hedef alan 11 Eylül terör saldırılarına da değinilen açıklamada, saldırılardan bu yana ABD’nin, Afganistan, Irak, Suriye ve öteki ülkelerde 90 binden fazla hava saldırısı düzenleyerek hanım ve çocuklar da dahil 48 binden fazla masum sivili öldürmüş olduğu öne sürüldü. ABD’deki insan hakları ihlallerine dair iddialara da yer verilerek, “ABD Guantanamo Hapishanesi ve öteki birçok benzer merkezi, masum insanları yasa dışı bir halde gözaltına aldıktan sonrasında onlara barbarca işkence yapma niyetiyle kurdu. Bu merkezler o denli ağır insan hakları ihlallerinin yuvası haline geldi ki bizlere 2. Dünya Savaşı esnasında kurulan Nazi toplama kamplarını hatırlatıyor” denildi.

‘ABD ve Batı hesap verecek’

Açıklamada, ABD ve Batı’nın demokrasi ve insan hakları kisvesi altında masum barışçıl insanları tarifsiz acılar ve tedavisi olanaksız yaralarla baş başa bırakan korkulu insan hakları ihlalleri gerçekleştirdiği savunularak, “İnsanlığa karşı suçlarda süre aşımı olmaz. ABD ve Batı, cenk suçlarının bedelini ağır ödeyecekleri hesap gününün kesinlikle geleceğini unutmamalıdır” ifadeleri ile son buldu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.