KPSS’de çıkan sorularla gündeme oturdular! İşte Güvenlik’in baskın yapmış olduğu yayınevi hakkında dört gözle beklenen tüm detaylar

Kamu Personel Seçme Imtihanı ( Kpss ) 31 Temmuz Pazar günü gerçekleştirildi. Sorunsuz geçmiş olduğu kabul edilen imtihan hakkında ortaya atılan iddialar Türkiye’nin gündemine oturdu. İddiaya nazaran Yediiklim Yayınevi’ne ilişik tecrübe etme testlerinde yer edinen 20’yi aşkın sual Kpss‘de aynı haliyle yer aldı.

Kpss sorularının yayınevinin sorularıyla aynı olduğu iddiasıyla ilgili eğitim sendikaları hukuki adımları atacaklarını açıklarken siyasal parti liderleri de mevzunun takip edeni olacakları yönünde paylaşımlar yaptılar. Birçok aday da CİMER’e başvurarak şikâyetlerini dile getirdi ve sınavın iptal olmasını talep etti.

Devlet Denetleme Kurulu’na araştırma talimatı veren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ÖSYM Başkanı Halis Aygün’ü de görevden aldı. ÖSYM’de araştırma gerçekleştiren DDK, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na kabahat duyurusunda bulunmuş oldu. Savcılık kabahat duyurusunun arkasından mevzuya ilişkin soruşturma başlattı. Başlatılan soruşturmanın arkasından Yediiklim Yayınevi’nin 2 değişik adresine operasyon düzenlendi. Polis ekipleri incelemek suretiyle yayınevine ilişik dijital materyal ve tüm KPSS dokümanlarından birer nüsha aldı.

KPSS'deki skandal iddiaların ardından baskın yiyen Yediiklim Yayınevi hakkında bilinmesi gerekenler

Yaşanmış olan tüm gelişmelerin arkasından Yediiklim Yayınevi, Türkiye’nin bir numaralı münakaşa mevzusu haline geldi. İşte Yediiklim Yayınevi hakkında tüm merak edilenler. Resmi adı Yediiklim Eğitim Bilgisayar Yay. San. ve TİC. LTD. Şirketi olan Yediiklim Yayınevi, 2003’te mecmua çıkarmaya başladı. 2005’te limited şirketi unvanını alan kurum KPSS, ALES, YDS, SPK, GYS dahil bazı kurum imtihanlarına da hazırlık amacıyla kitap ve sual bankası yayınlıyor. Kurumun Türkiye’de toplam 69 ilde şubesi bulunuyor. Yediiklim’in merkezi Ankara’nın Yenimahalle ilçesinde bulunuyor.

KPSS'deki skandal iddiaların ardından baskın yiyen Yediiklim Yayınevi hakkında bilinmesi gerekenler

2005’te limited şirket unvanını elde eden Ankara merkezli firmanın kurucuları Fikret Işık ve Selim Işık. Fikret Işık, kurumda iki yıl müdür olarak çalıştıktan sonrasında 2007 senesinde hisselerini Nafiye Işık’a devretti. Işık, halen Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi’nde öğretim görevlisi. Firmanın öteki kurucusu Selim Işık ise hisselerini 2009’da firmanın şimdiki sahibi Münir Çelik ve Mustafa Çelik’e bıraktı. Yediiklim’i devralan Mustafa Çelik ve Münir Çelik de Işıklar şeklinde Kahramanmaraşlı. 2010’da Mustafa Çelik, şirketteki yüzde 2,5’luk hissesini halen kurumda çalışan bir başka Maraşlı Cemal Arabacı’ya devretti.

KPSS'de çıkan sorularla gündeme oturdular! İşte Emniyet'in baskın yaptığı yayınevi hakkında merak edilen tüm detaylar

Medyascope’ta yer edinen habere nazaran; 2014’te firmanın sermayesi 1 milyon TL’ye çıkarıldı. Bu miktarın 975 bin TL’si Münir Çelik’e, 25 bin TL’si ise Cemal Arabacı’ya atti. 2017’de firmanın sermayesi 5 milyon TL’ye çıkarıldı ve Çelik’in oranı 4 milyon 875 bin oldu. 2018’de ise Münir Çelik Cemal Arabacı’nın hisselerini satın aldı ve şirket tek ortaklı limited şirket haline geldi. Münir Çelik 9 Mart 2018’de ise 1 Mart 2028’e kadar şirket müdürü olarak seçildi.

KPSS'de çıkan sorularla gündeme oturdular! İşte Emniyet'in baskın yaptığı yayınevi hakkında merak edilen tüm detaylar

Yediiklim Yayıncılık, yabancı uyruklu öğrencilerin Türkçe dil düzeylerinin belirlenmesi amacıyla meydana getirilen Türkçe dil imtihan sorularını içeren sual kitapçıklarının basılması, dağıtılması, toplanması ve okunması için oluşturulan ihaleyi kazanmıştır. Kurumun 15 Mart 2022’de kazanılmış olduğu ihalenin maliyeti ortalama 17 milyon TL.

KPSS'de çıkan sorularla gündeme oturdular! İşte Emniyet'in baskın yaptığı yayınevi hakkında merak edilen tüm detaylar

KPSS Güncel Haberler

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.