Kosova’nın kuzeyinde Sırpların kurduğu tüm barikatlar kaldırıldı

Kosova‘nın kuzeyinde gerginliğe neden olan ülkeye girmek isteyen Sırbistan plakalı araçlara yönelik geçici plaka ve geçiş belgesi uygulamasının hükümet tarafınca 1 ay ertelenmesinin peşinden, ülkenin kuzeyinde yaşayan Sırpların kurmuş oldukları barikatların tamamı kaldırıldı.

Kosova‘da ülkeye girmek isteyen Sırbistan plakalı araçlara yönelik geçici plaka ve geçiş belgesi uygulamasının ABD’nin Kosova Büyükelçisi Jeff Hovenier’in talebi üstüne 1 ay ertelenmesi ile ülkenin kuzeyinde gerilim düşerken, Sırpların sonucu protesto etmek için kurmuş oldukları 9 barikat kaldırıldı. Barikatların kaldırılması gün süresince sürerken, Sırpların çoğunlukta olduğu ülkenin kuzeyinde Sırbistan sınırında bulunan Yarinye ve Brnyak sınır kapılarına giden yollar Sırplar tarafınca kamyon ve ağır iş makinaları ile trafiğe kapatılmıştı.

KFOR BARİKATLARIN KALDIRILMASINI HAVADAN DENETLEDİ

Kosova’daki NATO Sulh Gücü (KFOR), ülkenin kuzeyinde kurulan barikatların kaldırılmasını havadan denetledi. KFOR tarafınca meydana getirilen açıklamada, “KFOR mahalli ve internasyonal güvenlik örgütleriyle Kosova’nın kuzeyindeki durumu yakından izliyor. BM yetkisi çerçevesinde KFOR, Kosova’nın güvenliğini sağlamak için lüzumlu önlemleri almaya hazır ve Kosova’nın güvenliğine kuvvetli bir halde bağlı kalmaya devam ediyor” denildi.

Kosova Sınır Polisi’nin sınır geçiş noktalarında tekrardan göreve başladığı sadece sınır kapılarının yolcu ve vasıta trafiğine hemen hemen açılmadığı aktarıldı.

(Ercan Kasap/İHA)

Sırbistan Hükümet Tragger Kosova 3. Sayfa Güncel Haberler

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.