Kayseri haberi! Kayseri Altın Eller Geleneksel El Sanatları Festivali başladı

Kültür ve Gezim Bakanlığının katkılarıyla düzenlenen Kayseri Altın Eller Geleneksel El Sanatları Festivali başladı.

Zamanı Kayseri Kalesi’nde kapılarını açan festivalde, 17 kentten 31 sanatçının, aralarında taş oymacılığı, tespih, yemeni, ebru, okçuluk, cam sanatı ve çininin de bulunmuş olduğu 31 el sanatı branşında eserleri içeriyor.

Açılış töreninde konuşan Kayseri Valisi Gökmen Çiçek, el sanatlarına gönül veren insanların başlarının tacı olduklarını beyan etti.

Sanatkarlara teşekkür eden Çiçek, “Sizler yalnız keçe işlemiyorsunuz. Sizler yalnız Adıyaman gümüş işçiliği, Mardin telkarisi yapmıyorsunuz. Siz bununla beraber bizlere kim olduğumuzu, nereden geldiğimizi, medeniyetimizi anlatıyorsunuz. Özetlemek gerekirse bizi biz icra eden değerleri, bizlere öğretiyorsunuz. El sanatları diyerek burun bükenlere direnme, hep var olun. Sizlere teşekkür ediyoruz, iyi ki varsınız.” diye konuştu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç ise festivalin Kayseri için büyük bir zenginliğe ve kazanıma vesile olmasını diledi.

Kültür ve Gezim Bakanlığı Halk Kültürü Dairesi Başkanı Serkan Buyruk Erkmen de festivalin düzenlenmesindeki temel amacın kültürel değerlerin korunması, yaşatılması, kuşaktan kuşağa aktarılması ve geleneği sürdüren sanatçıların sanatlarını ve geleneği tanıtması bulunduğunu söyledi.

Geleneksel el sanatlarının sanayileşme, modernleşme, küreselleşme, tüketim kültürü ve teknoloji çağının getirmiş olduğu köklü ve süratli değişimlerle yok olma tehlikesi ile karşı karşıya olduğuna dikkati çeken Erkmen, şunları kaydetti:

“Biz, Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü olarak folklor araştırmacıları vesilesiyle ülkemizin pek oldukca bölgesinde gerçekleştirdiğimiz geleneksel sanatlarımızı kayıt altına alıyor ve Türkiye’nin bu konudaki mühim kültür hafızalarından kabul edilen Halk Kültürü Informasyon ve Belge Merkezi vasıtasıyla bu tarz şeyleri kayıt altına alıyoruz. Şu an Halk Kültürü Informasyon ve Belge Merkezimizde araştırmacıların hizmetine sunmak suretiyle hazır bulunan 200 binin üstünde belge var. Yapmış olduğumuz yoğun emekler neticesinde bugüne dek 21 somut olmayan kültürel miras unsurumuzu UNESCO’ya kaydettirdik, insanlığın ortam mirası olarak. En oldukca unsur kaydettiren ülke olarak 4’üncü sıradayız.”

Konuşmaların arkasından 7 Ağustos evveliyatına kadar devam edecek festivalin açılışı gerçekleştirildi.

Vali Çiçek, Büyükşehir Belediye Başkanı Büyükkılıç ile Kültür ve Gezim Bakanlığı Halk Kültürü Dairesi Başkanı Erkmen, zamanı Kayseri Kalesi’nde oluşturulan stantları gezerek, sanatçılardan emek harcamaları hakkında data aldı.

Türkiye Kayseri Kültür Sanat Haberler

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.