İkinci el vasıta satılmasında yüzde 50’ye yakın düşüş! Bayilere sıfır vasıta da gelmiyor

Otomobil gereksinimlerini ilkbahar aylarında alarak karşılayan bazı vatandaşlar, yazın gelmesiyle beraber dinlence bölgelerine ve memleketlerine gitti. ÖTV indirimiyle ilgili söylentiler arttı. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Otomotiv Meclis Üyesi ve Kocaeli Oto Tecim Merkezi Başkanı Fahrettin Batı, mayıs ve haziran ayında ikinci el vasıta satışlarında yüzde 40-50 içinde düşüş bulunduğunu söyleyedi.

Abone ol

İkinci el otomotiv sektöründe bu nedenlerle bir sakinlik yaşanıyor. İkinci el vasıta satılmasında yüzde 50’ye yakın düşüş yaşandığını söyleyen Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Otomotiv Meclis Üyesi ve Kocaeli Oto Tecim Merkezi Başkanı Fahrettin Batı, “İkinci el otomotiv sektörü son geçtiğimiz 1 aya kadar iyiydi. Bayram tatilinin girmesi ve dinlence sebebiyle hepimiz vasıta ihtiyacını mayıs ve haziran ayında çözerek tatile ya da memleketlerine döndü. Satışlarımızda yüzde 40-50 içinde düşüş bulunduğunu söyleyebiliriz” dedi.

Fazlaca artış olmaz

Eylül şeklinde otomotiv piyasasının normale dönebileceğini ifade eden Fahrettin Batı, “İnsanlar tatilden döndüğünde okulların açılması sürecinde her insanın sıfır ya da ikinci el vasıta ihtiyacı olacak. Bundan dolayı piyasanın 15 Ağustos’tan itibaren normale döneceğini düşünüyoruz. Şu anki darlığı aşacağız diye düşünüyorum” şeklinde konuştu. Önümüzdeki süreçte fazla fiyat artışı oluşmayacağını ifade eden Batı, “Şu anda satışlar stabil hale geldi. Ayın 2-3’ü itibarıyla otomobil fiyatlarında yüzde 3-5 içinde sıfır araçlarda artış oldu. Bu ikinci ele yansımayacak. İkinci el piyasasında bir miktar köpük oluşmuştu ve o köpüğü dengeleyecek ikinci el piyasası. Fazlaca artış asla öngörmüyoruz” dedi.

Çin-Tayvan gerilimi tehlikeli sonuç

Otomobil bayilerine fazla vasıta gelmediğini belirten Batı, şu şekilde devam etti:

“Bunun sebebi her insanın bilmiş olduğu şeklinde birkaç senedir devam eden çip krizi ve kablo krizinden kaynaklı. Bir bayi ortalama 1 ayda yüz vasıta satacak kapasitesi var ise maksimum 20-25 vasıta arası geliyor ve bunu her insana yetiştiremiyorlar. Bu engelleme birazcık daha devam edecek. Fakat Çin ve Tayvan içinde olabilecek ihtimaller içinde cenk pozisyonu her şeyin önüne geçti. Elektronik, otomobil ve çiple ilgili araç-gereç, dünyada üretilen çipin 3’te 2’den fazlası Tayvan’da üretiliyor. Orada olacak askeri hareket ya da başka bir şey dünyadaki elektronik, araçlar, uçaklar da dahil edilebilir, TV, laptop aklınıza gelen her şeyde ciddi bir fiyat artış olabilir. Ümit ederim bu tarz bir olay gerçekleşmez. Olursa dünya için iyi olmaz ve bu problem büyüyüp gider.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.