Fernando Alonso yeni sezonda yarışacağı ekibi deklare etti!

Dört kez dünya şampiyonu Sebastian Vettel geçtiğimiz gün yapmış olduğu izahat ile Formula 1‘e veda ettiğini açıklamıştı. Vettel’in Formula 1‘i yıl sonunda bırakacağını açıklamasının arkasından gözler ise Aston Martin‘e çevrilmişti. İngiliz üretici süre kaybetmeden bir başka dünya şampiyonu pilotla anlaştı.

Fernando Alonso, Vettel’den boşalan koltuğa geçiyor

İki kez Formula 1 dünya şampiyonu Fernando Alonso, 2023’ten itibaren Aston Martin F1 ile yarışacağını deklare etti. Yeni ekibi ile oldukca senelik bir sözleşme icra eden İspanyol pilot böylece yıl sonunda Alpine F1 takımından ayrılarak Aston Martin’in direksiyonuna geçecek.

Formula 1’deki feci kazanın gizli saklı kahramanı!

41 yaşındaki tecrübeli pilot daha ilkin 2005 ve 2006 yıllarında Renault ile Formula 1’de zirveye çıkmıştı. Sonraki yıllarda McLaren, Renault, Ferrari ve Alpine takımlarında yarışan Alonso, bu yıllarda şampiyonluk yaşayamadı. İlerleyen yaşına karşın gridin en süratli pilotlarından önde gelen Alonso’nun gelecek yıl Aston Martin ile ne yapacağı merak ediliyor.

View this post on Instagram

A post shared by Aston Martin Aramco Cognizant (@astonmartinf1)

2023 sezonunda Fernando Alonso‘nun ekip arkadaşı Lance Stroll olacak. Takımın ortağı Lawrence Stroll’ün oğlu olan 23 yaşındaki Kanada’lı pilot Racing Point döneminden beri takımla beraber yarışıyor. Vettel’in arkasından bir başka şampiyon pilotla beraber yarışacak olan Stroll’ün oldukça talihli bulunduğunu söyleyebiliriz.

İki kez dünya şampiyonu Fernando Alonso yeni ekibi hakkında şu ifadeleri kullandı:

Lawrence ve Lance’i senelerdir tanıyorum ve onların Formula 1’de başarı göstermiş olmak için hırs ve tutkuya haiz oldukları oldukca açık. Ekibin, kazanma alışkanlıkları olan mükemmel insanları dizgesel olarak bünyesine kattıklarına şahit oldum. Ek olarak Silverstone’daki yeni tesislere ve kaynaklara olan büyük bağlılığın farkına vardım. Bugün Formula 1’de kimse kazanma mevzusunda daha büyük bir vizyon ve mutlak bağlılık göstermiyor ve bu benim için hakikaten coşku verici bir fırsat.

Alpine ise Alonso’dan boşalan koltuğa takımın yedek pilotu Oscar Piastri’yi geçirmeyi planlıyor. Alpine’nin Alonso ile yine anlaşmamasının sebebi olarak da Piastri gösteriliyor. Alonso Alpine’den minimum 2 senelik sözleşme isterken, bir an ilkin genç pilotu yarıştırmak isteyen Fransız takımının 1 senelik teklif sunmuş olduğu belirtiliyor. Bu ihtilaf sonucunda ise Alonso, Aston Martin’e imza atarken, Piastri’nin de Alpine koltuğuna geçmesine kati gözüyle bakılıyor.

Fernanda Alonso şeklinde bir pilotu birkaç yıl daha Formula 1’de seyretmek hakikaten oldukca güzel olacak. Peki siz Fernando Alonso ve Aston Martin Racing hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Fernando Alonso Aston Martin Formula 1 Pilot Teknoloji Haberler

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.