Et fiyatlarına zam geldi İstanbul’da haziranda 17 kasap kapanmış oldu

Et fiyatlarında artış tam gaz devam ediyor. Kurban Bayramı’ndan derhal sonraki hafta, averaj 10 lira zam geldi. Sektör temsilcileri, bayramdan sonrasında durgunluk beklediklerini, sadece zammın devam ettiğini emareler.

Abone ol

Et fiyatlarında artış furyası devam ediyor. Kurban Bayramı’nda kesilen hayvanlarla beraber bollaşan etin fiyatında duraklama beklenmesine karşın yükselişi devam ediyor. Bayramın derhal sonraki hafta, et tutarları averaj 10 lira zam geldi.

Dünya gazetesinde yer edinen habere gore fiyat artışının bayram sonrasında da devam ettiğini kaydeden İstanbul Perakendeci Kasaplar Esnaf Odası Başkanı Aydın Tüfekci, “İstanbul’da et fiyatı kalitesine ve bölgeye gore değişiyor. Sığır etinden kıymanın averaj fiyatı 160 ile 200 lira, danada ise 130 ile 160 lira içinde. Şu an toptanda kilosu 98 ile 104 lira olan karkas etin bizlere maliyeti 140 lirayı buluyor” dedi. 

“İstanbul’da haziranda 17 kasap kapanmış oldu” 
Kasap esnafın işlerinin fazlaca durgun bulunduğunu ve sıkıntılı bir dönem yaşadıklarını aktaran Tüfekçi, “Biz esnaf olarak fiyatların geri geleceğini tahmin ediyoruz. Fakat bu et çokluğu ve hayvan varlığından değil. Maalesef iş yapamamaktan dolayı olacak. Şu an en büyük sıkıntımız elektrik gideri. Yüksek elektrik faturaları kira bedellerini geçti. Bari bizim şeklinde minik esnafa ayrı bir fiyat politikasının uygulanması için TESK Başkanımız Bendevi Palandöken de bu yönde talepte bulunmuş oldu” diye konuştu.               

İstanbul’da Haziran ayında 17 kasabın kapanışına imza attığını söyleyen Tüfekçi, oluşturulan kasap sayısının ise 5 bulunduğunu bildirdi. Oluşturulan ve kapanan kasap sayısının her ay neredeyse aynı seviyede devam ettiğine dikkat çeken Tüfekçi, “Şu anda esnafımız zarar ediyor. Bu sebeple sattığı malı yerine koyamıyor. Yaz döneminden dolayı esnafımızın satışları yüksek fiyatlar ve Kurban Bayramı’ndan dolayı yüzde 60’nın işi düşmüş durumda. Fakat girdilerimiz buna karşın gene artıyor” ifadelerini kullandı.

Ankara’da muhitine gore et fiyatlarının kıymada 140 ile 150 lira bulunduğunu, kuşbaşının ise 160 ile 180 lira içinde değiştiğini aktaran Ankara Kasaplar Odası Başkanı Fazlı Yalçındağ da, önceki hafta başlangıcında aşağı yukarı yüzde 10 civarında zam geldiğini bildirdi.

Bu yıl kurban kesimi azca oldu
Kurban Bayramı’nda Türkiye’nin ortalama 2 aylık et ihtiyacı kadar hayvan kesildiğini dile getiren Yalçındağ, “Bu yıl her zamankinden birazcık daha azca kesim oldu. Bu gerek hayvan fiyatlarının pahalı olması, gerekse halkın satın alma gücünün geçen vakit içinde azalmasından kurban kesimini etkiledi. Ek olarak, birçok insan bağış yoluna ya da yurt haricinde kesime yönelmesi de bunda etkili oldu” dedi.

Kuşbaşı 170-180 lira
Kurban Bayramı’nın derhal ertesi hafta başlangıcında et fiyatlarına 10 lira zam geldiğini bildiren Kanarya Et Grup Yönetim Kurulu Başkanı Burak Şahin, satışlarda ise yüksek fiyat ve Kurban Bayramı tesiri ile yüzde 30’a yakın azalma bulunduğunu söylemiş oldu. İstanbul’da bölgelere gore kıyma tutarları 160 lira, kuşbaşının ise 170-180 lira içinde değiştiğini aktaran Şahin, “En ucuz et fiyatı 150 liradan başlıyor. Bonfileyi 350 liraya satan kasap da var, 450 liraya satan da var” dedi.

“Dişi inek kesiminin neticeleri bugüne yansıdı”
Et fiyatlarında yaşanmış olan probleminin bugünün meselesi olmadığını belirten Yalçındağ; “Bu günleri biz çağırarak getirdik. 2009’dan beri hayvancılığı konuşuyoruz. Süt fiyatlarında düşüşler, yem fiyatlarında artış sebebiyle üretici ellerindeki hayvanları kesime gönderdi. Şimdi öyleki bir noktadayız ki besici 100 hayvanını kestiği vakit bugünkü fiyatlarla kârlı şeklinde görünüyor. Fakat parasını cebine koyduğunda, pazara çıkıp yeniden hayvan alayım gittiği vakit sadece 80 hayvan alabiliyor, kestirdiği hayvanı kadar alamıyor. Hal bu şekilde olunca bir kaosun içine girmiş oluyoruz” diye konuştu. Havan varlığı ile ilgili açıklanan verilerin güvenirliğinin münakaşa mevzusu bulunduğunu vurgulayan Yalçındağ, “İlan edilen hayvan varlığına haiz olsaydık, şu an et fiyatını konuşmayacaktık.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.