Eskişehir haberi: Odunpazarı Belediyesi’nde İşçi Maaşlarına Yüzde 46,2 Oranında Zam Yapılmış oldu

Odunpazarı Belediyesi‘nde Toplumsal Demokrat Kamu İşverenler Sendikası (SODEMSEN) ve Türk İş’e bağlı Belediye İş Sendikası içinde imzalanan ek protokolle, işçilerin maaşlarına yüzde 46,2 oranında zam yapılmış oldu. Belediye’de en düşük maaş net 6 bin 942 lira 66 kuruş oldu.

Odunpazarı Belediyesi ve iştiraki Odunpazarı A.Ş., SODEMSEN ve Belediye İş Sendikası içinde enflasyon artışı ve ekonomik krizin tesiri ile bozulan ekonomik şartlar sebebiyle, 1 Temmuz 2022 tarihinden itibaren geçerli, Toplu İş Sözleşmesi Ek Protokolü imzaladı.

Odunpazarı A.Ş’nin bin 382 işçisi ve Odunpazarı Belediyesi’nin kadrolu 82 işçisini ilgilendiren ek protokolde, çalışanların yevmiyelerine yüzde 46,2 oranında zam yapılmış oldu. Bu doğrultuda Odunpazarı Belediyesi’nde en düşük maaş 6 bin 942 lira 66 kuruş, en düşük kadrolu işçi maaşı ise 10 bin 858 lira 21 kuruş oldu. Ek protokol, Belediye’nin bahçesinde işçilerin katılımıyla imzalandı.

Törene, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Belediye İş Toplu Sözleşmeleri Genel Sekreteri Cenup Demirdaş, Belediye İş Eskişehir Şube Başkanı Kemal Azak ile sendika yöneticileri ve oldukca sayıda işçi katıldı.

İmza töreninde konuşan Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, şunları söylemiş oldu:

“Odunpazarı Belediyesi’nde çalışan hepimiz; memuru, sözleşmeli memuru, kadrolu işçisi, işçisi hatta part-time da dahil bu zammı almıştır. Bunu da tüm kurumlara örnek olarak sunuyoruz. Emeğin kıymetini düşünmek, emekçinin hakkını vermek her insanın boynunun borcudur. 20 senedir bu ülkeyi tek başına yönetenlere de vebaldir.”

Belediye çalışanlarına “Biz belediyeyi sizinle yönetmek istiyoruz” diyen Başkan Kurt, konuşmasını, şöyleki sürdürdü:

“BİR KEZ DAHA EMEKTEN YANA TAVRIMIZI KOYUYORUZ”

“Toplu İş Sözleşmemiz gereği 1 Temmuz’dan itibaren almakta olduğunuz tutara yüzde 8 zam yapmamız gerekiyordu. Bu yüzde 8, Toplu İş Sözleşmesi imzaladığımızda iyiydi. Sadece yüzde 8,500 TL ediyor, 500 lira ile hiçbir arkadaşımız, hiçbir derdini görmez. O nedenle sol vicdanımızı rahatlatmak için ek bir protokol yapma ihtiyacı duyduk. Bunu da belediye bütçemizin her türlü zorlanmasına karşın yaptık. Belediye bütçemizde artış olmadı. Belediye bütçemizin artışı da sizin çalışmalarınıza bağlı. Eğer siz çalışmazsanız ve tutum etmezseniz, üretim yapmazsanız belediye gelirleri artmaz. Biz inancımız gereği   bir kez daha emekten yana tavrımızı koyuyoruz. 1 Temmuz’dan itibaren almakta olduğunuz yevmiyelere yüzde 46,2 oranında zam yaptık.

Bu yüzde 46,2 zam sizi birazcık rahatlatır. Elektrik paranız 3 katına çıktı. Simit 4.5 lira oldu, ekmek de yakında 5 lira olacak. Geçen yıl Toplu İş Sözleşmesi yaparken enflasyon yüzde 11,30’du. Biz ona nazaran Toplu İş Sözleşmesi yaptık. Şimdi devletin açıklamış olduğu resmi enflasyon rakamı yüzde 80’in üstünde. Tüm şartlarımızı zorlayarak bu kadar yapabildik. Odunpazarı’nda en düşük maaş net 6 bin 942 lira 66 kuruş oldu.”

Törende konuşan bir öteki isim de Belediye İş Toplu Sözleşmeleri Genel Sekreteri Cenup Demirdaş oldu. Türkiye genelinde bir ay içinde ortalama 150 ek protokol yaptıklarını aktaran Demirdaş, Eskişehir’de 35 senelik bir süreç içinde ilk kere bir ek protokol imzalandığına dikkat çekti. Ek protokolün sebebinin enflasyon bulunduğunu kaydeden Demirdaş, şunları söylemiş oldu:

“ENFLASYONUN CEREMESİNİ ÇEKENLER EMEKÇİLERDİR”

“Bu enflasyonu yaratan biz emekçiler ya da belediye yöneticileri değil. Bu enflasyonu yaratan mevcut iktidardır. Her iki ayda bir Maliye, Gömü Bakanı’nı değiştirir, faizleri artırırsan, güvensizlik oluşur. Bu güvensizlik neticesinde de enflasyon alır başını gider. Her ne kadar TÜİK’in çakma enflasyonu yüzde seksen civarında açıklasalar da gerçek enflasyon bugün yüzde 150’nin üstünde. Bunun ceremesini çekenler de emekçilerdir.

Geçen yıl burada Toplu İş Sözleşmesi imzalarken enflasyon yüzde 11.30’du, Toplu İş Sözleşmesi’nin bitiş tarihinde enflasyon yüzde 14.60’tı. Ikimiz de Toplu İş Sözleşmemizi yüzde 33’le bitirdik. Bugün geldiğimiz noktada sokaktaki enflasyon soframızı süpürdü gitti. İmzalayacağımız bu ek protokolle, Ocak ayında ve 2023 yılı Haziran ayında imzalayacağımız Toplu İş Sözleşmesi ile iktidarın bizlerden aldıklarını geri alacağız. Ben iyi niyetinden dolayı ve 35 yıl sonrasında Eskişehir’de ilk kez bir ek protokole imza atan Belediye Başkanımız Kazım Kurt’a teşekkür ediyorum.”

Odunpazarı Belediyesi Odunpazarı Eskişehir Türk İş Mahalli Haberler

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.