Erzincan haber | Erzincan’da ilk kere ekilen çörek otundan verimli netice alındı

Erzincan‘da ilk kere ekilen çörek otundan verimli netice alındı

ERZİNCAN – Tıbbi ve aromatik bitkiler içinde yer edinen çörek otu Erzincan‘da başarıyla yetiştirildi.

Erzincan Merkeze bağlı Yeniköy köyünde yaşayan üretici Serkan Haberdar ortalama 100 dekarlık alanda çörek otu yetiştiriciliği gerçekleştirmiş oldu. Tıpta ve Türk mutfağında geniş bir kullanım alanı bulunan çörek otu, piyasalarda da kolaylıkla satılabiliyor.

Çörek otu yetiştiren üretici Serkan Haberdar’ı ziyaret eden Erzincan Ziraat ve Orman İl Müdürü Murat Şahin, çörek otu yetiştiriciliğinin oldukça başarı göstermiş bir halde Erzincan’da yetiştirildiğini, gelecek yıllarda ekim sahalarının genişlemesini beklediklerini söylemiş oldu. Erzincan’ın tıbbi ve aromatik bitkiler sınıfında yer edinen birçok bitkinin yetiştirilebilmesi için uygun şartlara haiz bulunduğunu ifade eden İl Müdürü Murat Şahin, Erzincan çiftçisinin yeniliklere açık bir yapıya haiz olmasının değişik ürünlerin Erzincan tarımına girmesini sağladığını söylemiş oldu.

Çörek otu yetiştiriciliği icra eden Serkan Haberdar ise Erzincan’da ortalama 100 dekarlık alanda çörekotu yetiştiriciliği yaptıklarını kaydederek “Çörek otu yetiştiriciliğini oldukça başarı göstermiş bir halde gerçekleştirdik. Dekara 150-200 kilogram verim aldık. Çörek otunun halihazırda piyasa tutarları kilo başına 50-70 lira olarak değişiyor. Bu bazda düşündüğümüzde karlı bir iş gerçekleştirdik” dedi.

Murat Şahin Erzincan Yeniköy Mahalli Haberler

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.