Ekrem İmamoğlu duyurdu 160 yeni vasıta metrobüs filosuna katıldı

Pendik’te bulunan İETT Garajında İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun katılmış olduğu merasim ile taşeron olarak çalışan 446 personele kadroları verilirken, 160 yeni aracın da metrobüs filosuna iştirakı gerçekleştirildi.

Abone ol

Programda konuşan İBB başkanı İmamoğlu, “7 yıla bölünmüş taksitlerle pazarlığını yaparak hem de en iyi fiyatlara aldığımıza güvenilir olduğumuz bir çalışmayla 160 yeni aracı filomuza hep beraber kattık” dedi.

Metrobüslerin ters yönden çalıştığından dolayı oldukca ciddi bir kaza riski barındırdığını belirten İmamoğlu, “Yeni nesil metrobüs araçlarımızla vakit içinde ters yön doğrultu çalışmasına da son vereceğiz” ifadelerini kullandı.

Pendik Kurtköy’de bulunan İETT Garajında düzenlene törenle, İETT’de taşeron olarak çalışan 446 personele kadroları verildi. Ek olarak 160 yeni aracın metrobüs filosuna iştirakı gerçekleşti. Programa, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İETT Genel Müdürü Alper Bilgili, İETT’de taşeron olarak çalışan personeller katıldı. Yeni metrobüslerle yerli üretim olan araçlarla ulusal sanayiye destek sağlanırken, 11,5 olan metrobüs filo yaşı 8,5’a indirildi. Mevcut filoda, aracın yaşına bağlı olarak oluşan arızaların hattı negatif etkilemesi durumu azaltılması amaçlanıyor. Dışa açılır, metro tipi kayar kapılar yardımıyla yolcu sirkülasyon kolaylığı sağlanması hedefleniyor. Yüksek yolcu kapasitesi yardımıyla toplam kapasite yüzde 10 artacak, tek seferde taşınan yolcu sayısı artarken, duraklarda bekleme süreleri azaltılacak, Yüksek klima gücü kapasitesi yardımıyla konforlu seyahat sağlanabilecek.

“Metrobüs filomuzun birazcık bitkin bulunduğunun farkındayız”
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Şimdi bizim iş yapma zamanımız ve bugün 535 metrobüsümüz içinde ciddi bir kısmı 10 senelik sefer süresi dolmuş. Tabiri caizse artık hizmetini kaliteli veremeyen, istediği kapasitede çalışamayan ve sık sık arıza meydana getiren bir envanter söz mevzusu. Genel olarak metrobüs filomuzun birazcık bitkin, birazcık bitkin bulunduğunun farkındayız. Doğal bu can damarı hattımızı kaderine terk edemezdik. İstanbullulara ‘otobüs gelemedi’ şeklinde ertelenen seferler üstünden bahaneler oluşturacak bir yönetim de değiliz. Metrobüs hattındaki otobüsleri yenilemek için bilhassa büyük çaba gösterdik. Meclisten oy birliğiyle bir borçlanma limiti çıkartarak 300 yeni otobüsü İstanbul’umuza kazandırmak adına heyecanla yola çıktık. Neredeyse 2 yıl ilkin. 300 yeni metrobüs buradan oy birliğiyle aldığımız onayı bizlere doğal ki mutluluk verdi, fakat oyunun ikinci perdesi Ankara’daymış. Bizim o kredimiz Cumhurbaşkanlığından hala onay alamadı. Biz şu anda şu 160’ın yanına çoktan 300 tane daha katmış olsaydık biz şu an eskimiş envanterini tümden yenilemiş olurduk.“ dedi.

“7 yıla bölünmüş taksitlerle pazarlığını yaparak, 160 yeni aracı filomuza kattık”
İmamoğlu devamında, “Bu sefer kendi öz imkanlarımızla 7 yıla bölünmüş taksitlerle pazarlığını yaparak hem de en iyi fiyatlara aldığımıza güvenilir olduğumuz bir çalışmayla 160 yeni aracı filomuza hep beraber kattık. Daha ilkin yurt dışından alınmış, çalışamayan şu anda yedek parçasını bile bulamayacağınız araçların tanesi 23 milyona mal olmuşken, şimdi gördüğünüz araçların her birisine 7.5 milyon ödüyoruz. Bununla birlikte bu araçlarımızın her biri yerli, pırıl pırıl araçlar oldukça performansı yüksek. Bu araçlarımızın her birisini biz minimum bir yıldan daha çok deneyerek kabul ettik.“ dedi.

“Yeni nesil araçlarımızla vakit içinde ters yön doğrultu çalışmasına son vereceğiz”
İmamoğlu, “Mevcut durumun bilhassa güvenlik tehdidi içeren sıkıntıları var. Metrobüslerin ters yönden çalıştığından dolayı oldukca ciddi bir kaza riskini barındırdığını biliyoruz. Yeni nesil metrobüs araçlarımızla vakit içinde ters yön doğrultu çalışmasına da son vereceğiz. Bu sayede bu riski ortadan kaldıracağız” diye konuştu.
“İETT çalışanlarımız için de mühim bir atılım yapıyoruz” diyen İmamoğlu, “Bugün Kurtköy garajında bulunan işlettirme projesi modeline son veriyoruz. Nedir bu işlettirme projesi? 2018 senesinde eski yönetim İstanbul ‘un 4 garajında işlettirme haklarını bazı firmalara veriyor. Şu demek oluyor ki otobüsleri işleten, personele maaş veren, araçların bakımını meydana getiren aynı şirket oluyor. Bu modelin ne yazık ki hakkaniyetli, verimli bir model olmadığı görüldü. Otobüslerin bakımlarından tutun da personel haklarına kadar mevzuda aksaklıklar yaşandı” dedi.

“Şoförlerimiz yılda 4 ikramiye alacak”
İmamoğlu, “Şoförlerimiz artık yılda 4 ikramiye alacak. Haftalık emek verme saatleri 45’ten 40’a düşecek. Diğerlerinde olduğu şeklinde yiyecek ücretleriniz olacak. Senelik izin gün sayısı 14’den 22’ye çıkacak. Siz değerli ziyaretçilerimizin 8 gün toplumsal izin haklarınız olacak. Toplumsal yardım paketi, eğitim yardımı, ramazan yardımı, şeklinde yardımlarımızdan da yararlanacaksınız. İETT kurumuna ilişkin motivasyon kaynaklarınız da olacak, kısaca işinizi iyi yaptıkça primleriniz artacak” ifadelerini kullandı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.