Dünyanın son gününde ne olacak? Bilim adamlarının teorisi, tüyleri diken diken ediyor

Bilim topluluğu, birçok mevzuya yanıt aramış olduğu benzer biçimde “Dünyanın son günü ne olacak?” sorusuna da yanıt arıyor. Bu sual, inanış biçimleri ve bilimsel teorilere nazaran değişim gösteriyor. İslam dinine nazaran dünyanın son gününde kıyamet kopacak ve Kuran-ı Kerim’de yazılanlar gerçekleşecek.

BİLİM DÜNYASININ ‘BÜYÜK DONMA’ TEORİSİ

Bilim adamları ise dünyanın son gününde fizyolojik vakalar yaşanacağı görüşünü korumak için çaba sarfediyor. Bilimin ortaya attığı en garip kuram ise ‘büyük donma’ adında olan bir kuram. Bu teoriye nazaran sıcak patlama ve kaotik bir karmaşa ile mevcud Evren aslına bakarsan soğumaya iş koşturmacasındadır. Evren genişlemeye devam edecek, yeteri kadar büyüyünce yoğunluğu aşırı azalacak ve sıcaklığı gittikçe düşecek, bunun sonunda kutupsal graviteler eşdeğer düzeye inecek ve Evren donacaktır.

BİLİME GÖRE DEĞİŞİKLİK OLABİLİR

Evrenin ani bir patlamayla oluşması fikrine Big Bang denir ve bu düşünce bilim adamlarının büyük çoğunluğunca kabul edilmiştir. Evrenin nihai kaderi, kütle ve enerjinin fizyolojik öncelikleri, en üst yoğunluğu ve patlamanın ölçeğine nazaran ciddi bir kozmolojik sual olmuştur.

Kozmologlar içinde evrenin düz ve sonsuza dek genişler yapıda olduğuna dair bir düşünce birlikteliği vardır. Evrenin nihai kaderi ise , evrenin şekline ve karanlık enerjinin oynadığı role nazaran değişecektir.

Barış Yahya Çinçin

Yaşam Dünya Haberler

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.