Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine Toplantısı’nın peşinden millete seslendi: (3)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhuriyet tarihinin en büyük toplumsal konut hamlesini başlattıklarını, projeyle ilgili hazırlıkların bitmek suretiyle bulunduğunu belirterek, “Vatandaşlarımızı kira öder benzer biçimde taksitlerle, mahalli ve yatay mimari anlayışına nazaran inşa edilmiş konut projeleriyle ev sahibi yapacağız.” dedi.

Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde meydana gelen Kabine Toplantısı’nın peşinden millete seslendi.

Dünyanın her yerinde tesiri görülen enflasyon ve döviz kuru kaynaklı sorunlara karşı aldıkları makroekonomik tedbirleri, bankacılık uygulamalarıyla desteklediklerini vurgulayan Erdoğan, “Ulusal paramızla tasarrufu teşvik için başlattığımız kur koruma mevduat ve katılım hesapları oldukça büyük ilgi görmüş oldu. Kredileri yatırımı, istihdamı ve üretimi teşvik edecek alanlarda olabildiğince genişletiyor, buna karşılık enflasyona ve döviz kuruna negatif tesir edecek alanlarda da sınırlandırıyoruz.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, senenin 7 aylık döneminde Türk lirası ticari kredi rakamının 2,7 trilyon liraya yükseldiğini, ekonomiye dinamizm elde eden KOBİ’lere kullandırılan kredilerdeki artışın ise 384 milyar liraya ulaştığını aktardı.

Ziraat Bankası vasıtasıyla çiftçilerin kullandığı kredi miktarının yüzde 85’i sübvansiyonlu olmak suretiyle 152 milyar liraya ulaştığını belirten Erdoğan, “Ticari kredilerde ilk sırayı imalat endüstri alıyor. Hedefimiz, tüm kesimleri yaşanmış olan küresel şoklara karşı destekleyerek, istihdamın ve üretimin kesintisiz artışını sağlamaktır. Önümüzdeki süreçte bu amaçla hayata geçireceğimiz arz güvenliğiyle fiyat istikrarını beraber gerçekleştirecek, tüm ihtimalleri hesaba katan yeni adımların hazırlıklarını da sürdürüyoruz. İnşallah yeni senenin ilk aylarıyla beraber enflasyonun belirgin bir düşüş trendine gireceğini umut ediyoruz.” şeklinde konuştu.

Erdoğan, vatandaşları enflasyona ezdirmeme sözlerini, öteki alanlarla beraber konut sektöründe de yerine getirecek yeni projeler geliştirdiklerini, son 20 yılda Türkiye’de en büyük değişimleri gerçekleştirdikleri alanlardan birinin de şehircilik bulunduğunu, TOKİ vasıtasıyla 1 milyon 170 bin vatandaşı, çevre düzenlemeleri ve toplumsal donatılarıyla ev sahibi yaparak ekonomik, sıhhatli ve güvenli konut üretiminde dünyada eşi benzeri olmayan bir başarı ortaya koyduklarını, ortalama 1,5 yıl ilkin 100 bin toplumsal konut inşası için çıkılan çağrıya 10 katından fazla talep alındığını hatırlattı.

“Projeyle ilgili hazırlıklar bitmek üzeredir

Türkiye’nin tüm illerinde hız kesmeden toplu konut projelerini sürdürdüklerini aktaran Erdoğan, pek oldukça ilde kent içinde kalan endüstri alanlarını dışarıya taşıdıklarını, bu konudaki talepleri de hızlıca yerine getirdiklerini söyledi. Erdoğan, şöyleki devam etti:

“Şimdi de Cumhuriyet tarihinin en büyük toplumsal konut hamlesini başlatıyoruz. İlk kez ev sahibi olacak yurttaşlarımızın sabırsızlıkla beklediği bu projeyle ilgili hazırlıklar bitmek üzeredir. Vatandaşlarımızı kira öder benzer biçimde taksitlerle, mahalli ve yatay mimari anlayışına nazaran inşa edilmiş konut projeleriyle ev sahibi yapacağız. Sıfır atık uyumlu, enerji verimli, iklim dostu malzemelerle yapılacak bu konut projelerinin tamamında yenilenebilir enerji sistemleri kullanılacaktır.

Hedefimiz, salgın döneminde daralan konut arzını hızla artırarak, hem inşaat sektörünü canlandırmak, hem de insanımızın erişebilir şartlarda ev sahibi olmasını temin etmektir. Bu adım, son dönemde ciddi yakınma mevzusu olan kiraların da düşmesine yol açacaktır. Daima olduğu benzer biçimde bu projede de şehit yakınları ve gazilerimiz ile emeklilerimize hususi bir saptanca ayıracağız. Ek olarak ilk kere evlenen gençlerimiz de bu projede kota sahibi olacaktır. Gelecek ay bir tanıtım toplantısıyla tüm detaylarını milletimize duyuracağımız bu konut kampanyasının şimdiden ülkemize hayırlı olmasını arzuluyorum. Projenin yürütücüsü olan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımız ile TOKİ’yi kutlama ediyor, çalışmalarında başarılar arzuluyorum.”

“Seyahatsever uygulamasında yaş aralığını 18-30’a yükselttik”

Cumhurbaşkanı Erdoğan Gençlik ve Spor Bakanlığının Türkiye’yi gezmeye çıkan gençlere yurtların kapılarını açan “Seyahatsever” uygulamasına bayağı fazla talep geldiğini belirterek, “Gençlerimizin bu imkandan daha çok katılımla istifadesini sağlamak için onlardan gelen istekler doğrultusunda yaş aralığını 18-25’ten, 18-30’a yükselttik. Böylece 1 Eylül evveliyatına kadar gençlerimizin yurtlarımızda konaklayarak diledikleri benzer biçimde ülkemizi gezmelerine olanak sağlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Sporda başarı çıtasının her geçen gün daha yükseğe çıkartıldığını vurgulayan Erdoğan, şunları kaydetti:

“Konya’da 9-18 Ağustos tarihleri içinde ev sahipliği yapacağımız 5’inci İslami Dayanışma Oyunları’nın hazırlıklarını mühim seviyede tamamladık. Bu oyunlar için 56 ülkeden 4 bin 200 sporcu ve kurul üyesi ile on binlerce sporsever Konya’ya gelecek. İslami Dayanışma Oyunları için Konyamıza kazandırdığımız tesisler sonrasında hem şehirdeki gençlerimize hizmet edecek hem de benzer organizasyonlar için kullanılacaktır. Dünya genelinde ses getireceğine inandığım bu oyunlar için vatanımızda konuk edeceğimiz kafilelere şimdiden hoş geldiniz diyor, sporcularımıza başarılar arzuluyorum.”

Erdoğan, Manş Denizi’ni aşan en genç Türk yüzücü Aysu Türkoğlu’nu kutlayarak, “Kızımızı şahsım ve milletim adına kutlama ediyorum. Bu bir üstün dereceli, hepimiz için de ayrı bir gurur vesilesi aynı şekilde ailesini ve hocalarını kutluyorum.” ifadeleriyle sözlerini tamamladı.

(Bitti)

Recep Tayyip Erdoğan Kabine Toplantısı Cumhuriyet Siyaset Güncel Haberler

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.