Cuma namazı saat kaçta? 29 Temmuz 2022 İstanbul, İzmir, Ankara, Konya, Bursa, Antalya Cuma namazı saati ve Cuma ezan vakti

Cuma namazı cuma günü öğlen vaktinde kılınan bir namazdır. Aynı öğlen ezanı ne vakit okunuyorsa cuma ezanı da o vakitte okunması mümkün. Cuma namaz saati devamlı değişkenlik göstermektedir. Şimdi bazı illerimizde cuma ne vakit okunması mümkün onu paylaşalım.

29 Temmuz günü Cuma günüdür ve bugün Cuma namazı kılınacaktır. Şimdiden her insanın Cuma günü kutsal olsun. Hayırlı cumalar!

Cuma namaz vakti oldukça dört gözle beklenen vakitlerdendir. Zira camiye geç gidildiğinde camide yer olmayabiliyor. Bu bakımdan vatandaşlar namaza erken gitmek cuma ezanı saatini tam olarak bilmek istiyorlar. Şimdi bazı illere bakılırsa 29 Temmuz Cuma günü namazının vakitlerini paylaşalım.

29 Temmuz 2022 Cuma Ezan Vakitleri:

İstanbul Cuma Namazı Vakti : 13:16

Ankara Cuma Namazı Vakti : 13:00

İzmir Cuma Namazı Vakti : 13:23

Bursa Cuma Namazı Vakti : 13:15

Konya Cuma Namazı Vakti : 13:02

Antalya Cuma Namazı Vakti : 13:09

Van Cuma Namazı Vakti : 12:18

Trabzon Cuma Namazı Vakti : 12:33

Düzce Cuma Namazı Vakti : 13:07

Bolu Cuma Namazı Vakti : 13:05

TÜM İLLERİN CUMA NAMAZI VAKTİNE BAKMAK İÇİN TIKLAYINIZ…

Cuma ezan saati yukarıda paylaştığımız şekildedir. 29 Temmuz Cuma günü cuma namazı İstanbul’da 13:16 saatinde, İzmir’de 13:23 saatinde, Ankara’da 13:00 saatinde okunmaktadır. Öteki illerin namaz vakitlerine de yukarıda paylaştığımız benzer biçimde bakabilirsiniz. Şimdiden Tanrı kabul eylesin. Amin.

Cuma ezanı öğle ezanı vaktinde öğrenim görmektedir. Doğrusu öğlen namazı ne vakit okunup kılınıyorsa Cuma namazı da o vakit kılınır. Namaza yetişmek için erkenden çıkmak gerekmektedir. Ezan okumaya yakın giderseniz camide yer bulamayabilirsiniz. Bilhassa koronavirüslü dönemde camilerde toplumsal mesafe kuralı uygulanmış olduğu için yer bulmak daha zor olur. Bu bakımdan erkenden camiye gitmekte yarar vardır.

Cuma vakti sela okunduktan azca bir vakit sonrasında imam söyleşi verebilir. Genel anlamda her camide imamlar cuma selasından sonrasında vaaz vermektedir. Camiye erkenden gidip vaazı dinleyebilirsiniz.

Cuma namazı saat kaçta? 23 Temmuz 2021 İstanbul, İzmir, Ankara, Konya, Bursa, Antalya Cuma namazı saati ve Cuma ezan vakti

Cuma selası Cuma ezanından averaj 1 saat ilkin okunmaktadır. Cuma selası çoğu zaman müezzinler tarafınca okunması mümkün. Cuma selasının Arapça okunuşu sırasıyla bu şekildedir:

– Es Salatu Ve’s-Selamu Aleyke Ya Rasulallah

– Es Salatu Ve’s-Selamu Aleyke Ya Habiballah

– Es Salatu Ve’s-Selamu Aleyke Ya Nûre Arşillah

– Es Salatu Ve’s-Selamu Aleyke Ya Hayra Halgillah

– Es Salatu Ve’s-Selamu Aleyke Ya Seyyidel Evveline Vel Ahirin

– Vel Hamdü Lillahi Rabbil Alemin

Cuma günü camide öğle namazı vaktinde cemaatle kılınır. Cuma namazı dört rekat ilk sünnet, iki rekat farz ve dört rekat son sünnet olmak suretiyle on rekattır. Ilkin ilk sünnet tıpkı öğle namazının ilk sünneti benzer biçimde kılınır. Sünnetin peşinden imam-hatip minbere çıkarak oturur. Müezzin, iç ezanı okur. Ezandan sonrasında imam-hatip kalkarak iki kısımdan oluşan hutbeyi okur. Hutbede cemaati dini mevzularda bilgilendirici ve yönlendirici konuşma yapar. Haberler.com sizler için en doğru detayları araştırıyor. Doğru kaynak için doğru yerdesiniz.

Hutbe okunduktan sonrasında imam-hatip minberden inerek cemaatin önüne geçer ve cemaate iki rekat Cuma namazı kıldırır. İmam-hatip, Cuma namazının farzına ve cemaate imam olmaya, cemaat de Cuma namazına niyet eder. Tıpkı cemaatle kılınan sabah namazı benzer biçimde iki rekat Cumanın farzı kılınır. Cuma namazında imam-hatip, Fatiha ve zamm-ı sûreyi sesli olarak okur.

Cuma namazının farzı kılındıktan sonrasında, cumanın son sünneti kılınır. Bu sünnet, öğlenin ilk sünneti benzer biçimde kılınır. Böylece Cuma namazı tamamlanmış olur.

TÜM ŞEHİRLERİN NAMAZ VAKİTLERİNE BAKMAK İÇİN TIKLAYINIZ…

Şu şartları taşıyan kişiye Cuma namazı kılmak farz olmaktadır:

1.) Müslüman olmak

2.) Akıllı olmalı

3.) Erişkinlik çağına gelmiş olmak

4.) Adam olmak

5.) Hür ve özgür olmak

6.) Mukim olmak (konuk olmamak)

7.) Sıhhatli olmak

8.) Kör olmamak

9.) Ayakları sağlam olmak

Mustafa Şirin

Dini Gündem Yaşam Haberler

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.