Çöpe attığı 180 milyon dolarlık Bitcoin’i bulmak için 13 milyon dolar harcayacak

İngiltere’de bilgisayar mühendisi James Howell, 10 yıl ilkin 180 milyon doların üstünde kıymeti olduğu sanılan Bitcoinlerin olduğu durağan(durgun) diski temizlik esnasında çöpe attı. Howell, şimdi durağan(durgun) diske ulaşmak için Newport’taki bir çöp sahasının kazılmasına milyonlarca dolar harcamayı planlıyor.

Abone ol

Howell, durağan(durgun) disk sürücüsüne erişmesi durumunda Bitcoinlerin mevcut değerinin yüzde 10’unu Newport’un bir kripto para birimi merkezine dönüşmesi için harcayacağını söylüyor.

Sadece Newport belediyesi, çöp sahasının kazılmasının ekolojik bir risk bulunduğunu belirtiyor.
Newport belediyesi durağan(durgun) disk için çöp sahasının kazılması ve on senelerdir buraya doldurulan binlerce tonluk sıkıştırılmış çöpün çıkarılması için çok önemli bir emek gücüne gereksinim duyulacağını da korumak için çaba sarfediyor.

Bilgisayar mühendisi olan James Howell, kripto para birimlerinin ilk günlerinde 8 bin Bitcoin satın almış, sadece 2013’te bunların varlığını unutarak durağan(durgun) diskini çöpe atmıştı.

1,5 yıl önceki kıymeti 256 milyon dolardı
Bitcoin’in kıymeti devamlı bir dalgalanma halinde. Ocak 2021’de Howells’ın yitik Bitcoinlerinin kıymeti 256 milyon dolar civarındayken, bu yılki kıymet kayıplarından sonrasında şu anda 180 milyon dolar dolaylarında.
James Howell, çöp sahasının çevreye zarar vermeden kazılması için ihtiyaç duyulan maddi imkânlara ve uzmanlığa haiz bulunduğunu söylüyor.

Sadece durağan(durgun) diskin bulunması işin yalnızca bir parçası. Sürücüye ulaşılsa bile tekrardan çalışır duruma getirilip getirilemeyeceği mevzusunda hiçbir güvence yok.

Hedeflerini söyledi
37 yaşındaki bilgisayar mühendisi, yitik Bitcoinlerine erişmesi durumunda Newport’taki çöp sahasına enerji üretim tesisi, bir ihtimal birkaç tane de rüzgâr türbini oluşturmayı planladıklarını söylüyor.

James Howell, “Halkın mülkiyetinde olan, temiz enerjiyle Newport halkı için Bitcoin madenciliği meydana getirecek bir tesis oluşturmak istiyoruz,” diyor.
Howell’ın öteki planları içinde kentteki her vatandaşa 60 dolarlık Bitcoin armağan etmek ve tüm dükkânlarda kripto terminalleri oluşturmak benzer biçimde şeyler de var.

Belediye karşı çıkıyor
Sadece geçmişte onlarca kere Howell’ın taleplerini reddettiklerini söyleyen Newport belediyesi şimdi de ikna olmuş benzer biçimde görünmüyor:
“Çöp sahasını işletirken uymamız ihtiyaç duyulan bir ekip kanun ve kaideler var. Bunlardan biri de çöp sahasının ve etrafının ekolojik bir risk teşkil etmesinin önüne geçmek.
“Howell’ın planları bizim kabul edemeyeceğimiz kadar büyük bir ekolojik risk içeriyor. Aslına bakarsan ruhsatımızın koşulları da buna izin vermemize imkân tanımıyor.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.