Çin’den Tayvan mevzusunda ABD’ye tehdit benzer biçimde uyarı: Ateşle oynayan kendini yakar

ABD Başkanı Joe Biden ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, ekonomik ve jeopolitik gerilimler de dahil olmak suretiyle ikili ilişkileri ele almak suretiyle bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiş oldu. Beşinci kez telefonda görüşen Biden ve Xi’nin görüşmesi 2 saatten fazla sürdü.

Beyaz Saray, görüşmenin mahalli saatle sabah 08.33’te başladığını ve 10.50’de sona erdiğini aktardı. Beyaz Saray tarafınca meydana getirilen yazılı açıklamada, görüşmenin ABD ve Çin arasındaki kontakt hatlarını sürdürme ve derinleştirme, farklılıkları görevli bir halde yönetme ve iki ülkenin çıkarlarının örtüştüğü yerlerde beraber emek harcama çabalarının bir parçası olduğu aktarıldı.

Açıklamada, Biden ve Xİ’nin ikili ilişkiler ile öteki bölgesel ve küresel meseleleri ele aldıkları aktarılarak, iklim değişikliği ve sıhhat güvenliğini ele almak için kendi ekiplerini görevlendirdiği ifade edildi.

Çin'den ABD'ye gözdağı! İki saat süren telefon görüşmesinde ipler gerildi

Açıklamada, Tayvan mevzusunda Başkan Biden’ın ABD politikasının değişmediğini, ABD’nin statükoyu değiştirmeye yada Tayvan Boğazı’ndaki sulh ve istikrarı baltalamaya yönelik tek taraflı çabalara şiddetle karşı çıktığını vurguladığı açıklandı.

Çin Devlet Başkanı Şi, Biden ile yapmış olduğu telefon görüşmesinde, Tayvan mevzusunda yabancı müdahalesinin kabul edilmeyeceğini belirterek, “Ateşle oynayan kendini yakar.” dedi.

Çin'den Tayvan konusunda ABD'ye tehdit gibi uyarı: Ateşle oynayan kendini yakar

Son olarak geçtiğimiz mart ayında Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden kısa bir süre sonrasında bir araya gelen Biden ve Xi’nin bugünkü görüşmesi, Çin’in Tayvan üstünde tehdit oluşturması, Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline cevap olarak Çin’in Rusya’yı kınamaması ve ekonomik rekabet benzer biçimde gerilimlerin mevcut olduğu mevzular çevresinde yapılmış oldu. Biden, mart ayında Xi ile yapmış olduğu son görüşmede Çin’in Rusya’nın savaşına maddi destek vermesinin “neticeleri” olacağı mevzusunda uyarıda bulunmuştu.

ABD’li yetkililer, Başkan Biden’ın Çinli mevkidaşıyla görüşmesinin Tayvan üstündeki gerilimi düşürmeye destek olacağını beyan etti. ABD Ulusal Güvenlik Sözcüsü John Kirby dün yapmış olduğu açıklamada, Biden ve Xi’nin tertipli olarak temas etmesinin mühim bulunduğunu söylemişti. Kirby, “Başkan Biden, bir tek o bölgede değil, tüm dünyada haiz olduğumuz en mühim ikili ilişkilerden önde gelen Çin’in devlet başkanı ile kontakt hatlarının açık kalmasını sağlamak istiyor. Çin ile ortaklık yapabileceğimiz mevzular olduğu benzer biçimde açıkçası sürtüşme ve gerilimin olduğu mevzular da var. Bu, her iki ülkenin de ötesinde neticeleri olan, dünyadaki en mühim ikili ilişkilerden biridir” dedi. Kirby, bugünkü görüşmenin bir parçasının Tayvan üstündeki gerilimler, ekonomik ilişkiler ve Çin’in Rusya’nın Ukrayna’daki savaşına tepkisi olacağını söylemişti.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Çin’in üstünde hak iddia etmiş olduğu Tayvan’a olası ziyaretiyle ilgili endişelerin artması üstüne Çin bu mevzuda sert cevap vermişti. Pelosi’nin ABD’den gayriresmi müdafa desteği alan sadece Çin’in kendi topraklarının bir parçası olarak görmüş olduğu Tayvan’a ziyareti durumunda Çin bu şekilde bir geziyi bir provokasyon olarak göreceğini söylemiş oldu. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, “ABD kendi yolunda gitmekte ve Çin’e meydan okumakta ısrar ederse kesinlikle kuvvetli tepkilerle karşılaşacaktır” demişti. Pelosi, Tayvan’a gezi ederse son olarak 1997’de o dönemin ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Newt Gingrich tarafınca ziyaret edilen Tayvan’a gezi eden en üst düzey ABD yetkilisi olacak. Biden, geçen hafta yapmış olduğu bir açıklamada ise ABD yetkililerinin şu anda Tayvan’ı ziyaret etmesinin “iyi bir düşünce olmadığını” söylemişti.

Çin ve ABD arasındaki gerilimler, iki ülkenin küresel sıhhat, iktisat politikası, insan hakları mevzusundaki değişik bakış açıları da dahil olmak suretiyle Çin’in Rusya’nın Ukrayna’yı işgalini kınamayı reddetmesiyle beraber uzun süredir devam ediyor. ABD’li kaynaklara bakılırsa, ABD ve Çin’in öteki gerginlik noktaları içinde ise ABD’nin soykırım olarak duyuru etmiş olduğu Çin’in Uygur Türklerine yönelik muamelesi, Cenup Çin Denizi’ndeki militarizasyonu, küresel ekonomik ve siyasal casusluk kampanyası benzer biçimde mevzular içeriyor.

Tam Vapur Şok Denemeleri Çin Halk Cumhuriyeti Xi Jinping Joe Biden Siyaset Haberler

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.