Çin ‘Neticeleri fena olur’ demişti! ABD geri adım attı

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin gerilim yaratan Tayvan ziyareti söylentisi, resmi programın ortaya çıkması ile şimdilik rafa kalkmışa benziyor.

Abone ol

Pelosi’nin Singapur, Malezya, Cenup Kore ve Japonya’yı kapsayan turunda Tayvan yer almadı.

 BBC Türkçe’nin haberine bakılırsa; Çin Pazartesi günü böylesi bir ziyaretin “ciddi neticeleri olacağı” uyarısında bulunmuştu. Mevzu ABD Başkanı Joe Biden ve Çin lideri Şi Cinping arasındaki video konuşma görüşmede de gündeme geldi.

Tayvan’ı 25 senedir Amerikalı üst düzey bir yetkili ziyaret etmiyor.

82 yalındaki Pelosi ziyaret ile ilgili paylaşımında, bu turun “ABD’nın bölgedeki müttefiklere ve dostlara sarsılmaz desteğinin teyidi anlamına geldiğini” kaydetti.

Pelosi Haziran başlangıcında Tayvan’a olan desteği göstermenin mühim bulunduğunu korumak için çaba sarfeden bir izahat yapmıştı.

ABD Başkanı Biden ise Pentagon’un bu ziyaretin iyi bir düşünce olmayacağına ilişkin tespitini kamuoyu ile paylaşmıştı.

Biden yönetiminin de 82 yaşındaki Pelosi’yi Tayvan’ı ziyaret etmekten vazgeçirmeye çalmış olduğu aktarılıyordu.

Çin Tayvan’ı ayrı bir ülke olarak tanımıyor ve kendi parçası olarak görüyor.

Pelosi niçin Tayvan’a gitmek istiyordu ?
ABD kamuoyunda ve Kurultay’de Tayvan’a kuvvetli bir destek var.

35 yıldan uzun süredir Kurultay’de yer edinen Pelosi, Çin’e eleştirel tavırlarıyla biliniyor.

Bugüne dek Pekin’in insan haklarını çiğnemesini eleştirdi, demokrasi yanlısı protestocularla buluştu, 1989’daki katliamı anmak için Tiananmen Meydanı’nı ziyaret etti.

Pelosi’nin planı talibi Nisan ayında ziyaret etmekti. Fakat Covid testi pozitif çıkınca bu ziyareti ertelemek mecburiyetinde bırakıldı.

BBC’nin ABD Dışişleri Bakanlığı Muhabiri Barbara Plett Usher, Washington’un Çin’in askeri bir cevap vermesinden kaygı ettiğini kaydettikten sonrasında analistlerin, “Pekin’in Tayvan’ı güç kullanarak ele geçirmeye emek verme ihtimalinin yakın vadede mümkün olmadığı düşünülüyor” değerlendirmesini aktarıyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.