CHP’nin çağrısıyla muhteşem toplanan Meclis, kafi sayıya ulaşamadı! Oturuma AK Parti, MHP ve HDP katılmadı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) sıhhat çalışanlarına yönelik sertliği görüşmek suretiyle Meclis’i muhteşem toplantıya çağırmıştı. Muhteşem toplantı için Meclis Genel Kurul’unda oylama yapılmış oldu. AK Parti MHP ve HDP’nin katılmadığı Genel Kurul’da meydana getirilen oylamada ise toplantı yeter sayısı olan 200’e ulaşılamadı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da Genel Kurul’a gelmiş olarak yoklamaya katıldı. İYİ Parti, Demokrat Parti ve Türkiye İşçi Partisi milletvekilleri de Genel Kurulda hazır bulunmuş oldu. AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş ile bazı AK Parti milletvekillerinin de Genel Kurula girmiş olduğu sadece yoklamaya katılmadığı gözlendi.

Kılıçdaroğlu, toplantının açılamamasının peşinden kulisten çıkarken gazetecilerin soruları üstüne şu açıklamayı yapmış oldu: “Sağlıkta sertlik Türkiye’nin temel problemlerinden bir tanesidir. Bu problemi çözecek olan organ Türkiye Büyük Millet Meclisi’dir. TBMM’yi bu acı vakaları engellemek açısından, önlemek açısından göreve çağrı ettik. CHP olarak, İYİ Parti olarak, Demokrat Parti olarak dostlar buradalardı. Çoğumuz görevimizi yaptık. Parlamentoyu işlevsiz kılan iki organ, iki temel kurum; AK Parti ve MHP gelmedi. Bundan sonrasında olacak olan tüm negatif olayların sorumlusu da onlardır.”

Öteki taraftan kafi çoğunluk sağlanamadığı için Meclis daha ilkin açıklanan tarih olan 1 Ekim 2022’de toplanmak suretiyle tatile girdi.

Barış Yahya Çinçin
Sulh Yahya Çinçin
Gündem Editörü Haberler.com – Siyaset

Siyaset Güncel Haberler

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.