Bu iyi mi iş! Marketler tarladaki ürünü yüzde 766 zamlı satıyor elma, marul, fasülye, mercimek farkına bakın

TÜRKİYE Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar’ın açıklamış olduğu besin zamları gündeme oturdu. Temmuz ayında üretici ile market arasındaki fiyat farklılıkları deli bir artış var. Tarla ile market arasındaki fiyat farkı en fazla yüzde 766,5 ile elmada oldu. Tarlada 2 lira olan elma markette 17 liradan satıldı. Bu rakamlar zincir marketlerin besin fiyatlarına yaptıkları fahiş zamları belgeledi.

Abone ol

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, temmuz ayında üretici ile market arasındaki fiyat farklarını deklare etti. Rakamlar ağızları açık bırakırken zincir marketlerin iyi mi büyük kazançlar elde ettiğini de gözler önüne serdi. Şemsi Bayraktar tarla ile market arasındaki fiyat farklarını şöyleki duyurdu:

*“Yüzde 766, 5 olan elmadaki fiyat farkını yüzde 325,5 ile marul, yüzde 304,8 ile kuru fasulye, yüzde 274,8 ile maydanoz, yüzde 267,4 ile yeşil mercimek, yüzde 243,8 ile kuru incir ve yüzde 238,6 ile nohut takip etti.

*Elma 8,7 kat, marul 4,2 kat, kuru fasulye 4 kat, maydanoz 3,8 kat, yeşil mercimek yüzde 3,7, kuru incir ve nohut 3,4 kat ve kuru üzüm 3 kat fazlaya tüketiciye satıldı.

*Üreticide 2 lira olan elma 17 lira 38 kuruşa, 2 lira 8 kuruş olan marul 8 lira 85 kuruşa, 7 lira 90 kuruş olan kuru fasulye 31 lira 98 kuruşa, 1 lira 7 kuruş olan maydanoz 4 lira 1 kuruşa, 8 lira 20 kuruş olan yeşil mercimek 30 lira 13 kuruşa, 32 lira olan kuru incir 110 lira 1 kuruşa, 8 lira 40 kuruş olan nohut 28 lira 44 kuruşa, 14 lira 50 kuruş olan kuru üzüm 43 lira 32 kuruşa markette satıldı.”

Market fiyatı yüzde 72 zamlandı
*“Temmuz ayında markette 36 ürünün 25’inde fiyat artışı, 11’inde ise fiyat azalışı görüldü. Temmuz ayında markette fiyatı en fazla artan ürün yüzde 72,7 ile limon oldu. Limondaki fiyat artışını yüzde 69,6 ile domates, yüzde 38,1 ile yumurta, yüzde 35,5 ile sivri biber, yüzde 33,8 ile kırmızı mercimek ve yüzde 28,5 ile marul takip etti.

Fiyatı düşen yalnız bunlar oldu
*Markette fiyatı en fazla azalan ürün ise yüzde 16,8 ile ıspanak oldu. Ispanaktaki fiyat düşüşünü yüzde 15,6 ile yeşil soğan, yüzde 10,2 ile patlıcan, yüzde 8,1 ile Antep fıstığı, yüzde 5,4 ile toz şeker, yüzde 5,3 ile ayçiçek yağı izledi.”

Gıdaların üretici tutarları 
*“Temmuz ayında üreticide fiyatı en fazla düşen ürün yüzde 16,7 ile kuru kayısı oldu. Kuru kayısıdaki fiyat düşüşünü yüzde 2,5 ile yeşil soğan, yüzde 2,4 ile Antep fıstığı izledi.

*Üreticide en fazla fiyat artışı yüzde 89,7 ile kuru soğanda görüldü. Kuru soğandaki fiyat artışını yüzde 80 ile limon, yüzde 54,2 ile sivri biber, yüzde 45 ile yumurta, yüzde 44,4 ile patates, yüzde 40 ile domates, yüzde 38,1 ile salatalık, yüzde 37,5 ile ıspanak takip etti.

*Temmuz ayında üreticide 29 ürünün 17’sinde fiyat artışı olurken, 6’sında fiyat düşüşü görüldü. 6 üründe ise fiyat değişimi olmadı. Üretici fiyatlarında elma, nohut, fındık, pirinç, kuru üzüm ve kuru incirde fiyat değişimi olmadı.”

Fiyat değişimlerinin sebepleri

TZOB Genel Başkanı Bayraktar, üretici ile marketteki fiyat değişimlerinin sebeplerini ise şöyleki deklare etti;
*“Temmuz ayında fiyatı en fazla artan ürün markette limon, üreticide kuru soğan, fiyatı en fazla düşen ürün ise markette ıspanak, üreticide kuru kayısı oldu. Üreticide, kuru soğan ve patates arzının yetersizliği tutarları yükseltti. Sivri biber, salatalık, domates fiyatlarındaki artış, artan talep baskısı sebebiyle gerçekleşti. Depolardan piyasaya yatak limon arzının devam etmesi ve depo masraflarının artması limonda fiyatların yükselmesine yol açtı. Ispanakta havaların ısınması sebebiyle hasat edilen ürün miktarındaki azalma fiyata yansıdı. Yumurtadaki fiyat artışı ise yem fiyatlarının yüksekliğinden kaynaklandı.”

“Tüketici fiyatlarındaki artışların düşürülmesi için üretici maliyetlerin aşağı çekilmesi gerekiyor”

“Son olarak gösterilen TÜİK Mayıs ayı girdi fiyat endeksi sayıları, mazot, gübre, elektrik, tohum, ilaç ve yem endeksindeki anormal artışları gösteriyor. Bu durum, üretici fiyat artışlarının nedenine işaret ediyor. Şundan dolayı üretici tutarları endeksi yüzde 155 artarken, TÜİK verilerinde yer edinen gübre endeksindeki artış yüzde 237’yi, mazot endeksindeki artış yüzde 184’ü buluyor. Girdi fiyatlarındaki artış ise raflarda tutarları yükseltiyor. Üreticilerimizin maliyetlerini düşürmeden tüketicilerin de ucuz gıdaya yetişmesi mümkün değildir.

Ürünlerdeki fiyat artışlarına karşın üreticilerimiz zor durumdadır. Şundan dolayı girdi fiyat endeksindeki artışlar ile tarımsal üretici fiyat endeksi içinde ki artışlar, üretici aleyhine giderek artan büyük farklar oluşturuyor. Üreticilerimiz maliyet artışlarını fiyatlara yansıtamıyor.

Üreticilerimize verilecek destek, bununla beraber tüketiciye verilecek destektir. Üreticilerimizi destekleyerek, moralini yüksek tutalım. Üretimden kopmasına izin vermeyelim.”

Temmuz ayı aylık ve senelik girdi fiyatlarındaki değişiklik

“Temmuz ayında, haziran ayına gore gübre tutarları amonyum sülfatta yüzde 5,2 ve kalsiyum amonyum nitratta yüzde 2,7 azalırken, DAP gübresinde yüzde 6,8, 20.20.0 kompoze gübresinde yüzde 3,2, üre gübresinde yüzde 2,3 artış gösterdi.

Geçen senenin temmuz ayına gore ise son bir yılda, üre gübresi yüzde 229, kalsiyum amonyum nitrat gübresi yüzde 217, DAP gübresi yüzde 194, amonyum sülfat ve 20.20.0 kompoze gübresi yüzde 190 oranında arttı.

Mazot fiyatı aylık olarak yüzde 10,8 azalırken, son bir yıla gore ise yüzde 235 oranında arttı. Besi yemi temmuz ayında haziran ayına gore yüzde 4,3, süt yemi ise yüzde 2,4 azalırken, son bir yılda ise besi yemi yüzde 116,6, süt yemi ise yüzde 125,2 oranında arttı.

Elektrik tutarları son bir yılda yüzde 129,4 oranında arttı. Zirai ilaç tutarları ise yüzde 300’e varan oranlarda artış gösterdi.

Girdi tutarları üretim sezonu süresince mevcud yüksek seviyesini sürdürüyor. Yüksek fiyatlar yeni üretim sezonuna hazırlanacak çiftçilerimizi düşündürüyor.

Üreticilerimizin geleceği görmelerini, üretimde kalmalarını sağlamak için girdiler makul fiyatlardan üreticilere ulaştırılmalı, girdi destekleri artırılmalı, ekimden ilkin destek sunar açıklanmalı ve en kısa sürede üreticilerimize verilmelidir.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.