BM’deki Arap ülkelerinden İsrail’in nükleer antlaşmalara dahil edilmesi çağrısı

BİRLEŞMİŞ Birleşmiş Milletler’e (BM) üye Arap ülkeler, İsrail‘in Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme Antlaşması’na dahil edilmesi çağrısında bulunmuş oldu.

Arap Grubu olarak malum devletler, BM Genel Kurulu’nda düzenlenen Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme Antlaşması’nın gözden geçirilmesine yönelik 10. konferansta İsrail‘in nükleer tabanca durumunu münakaşaya açtı.

Arap Grubu adına konuşan Ürdün Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Ayman Safadi, “Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme Antlaşmasına taraf devletler, anlaşmanın evrenselliğini sağlamak için çaba göstermeli ve anlaşmaya taraf olmayan devletlere nükleer hızla gelişen teknolojinin transferini yasaklamalı.” dedi.

Safadi, “Başta İsrail olmak suretiyle bu anlaşmaya taraf olmayan devletlerle her türlü teknik iş birliği, nükleer olmayan bir devlet olarak katılana ve tüm nükleer tesisleri kapsamlı güvenlik sistemine doğal olarak olana kadar durdurulmalıdır.” çağrısında bulunmuş oldu.

İsrail’in Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme Antlaşması’nı imzalamadığını ve Internasyonal Atom Enerjisi Ajansı (IAEA) denetçilerinin nükleer tesislerinde olmasına izin vermediğini vurgulayan Safadi, Orta Doğu’nun nükleer silahlardan arınmış bir bölge olması için internasyonal kuralların katı bir halde uygulanması icap ettiğini kaydetti.

Birleşmiş Milletler İsrail Güncel Haberler

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.