Bafralı Üretici Tarlada Bekleyen Karpuzun Üstünü Gazete Kağıdı ile Örterek Vakit Kazınıyor

MEHMET REBİİ ÖZDEMİR

Samsun Bafra‘da üretici Yusuf Kaçan tarlada bekleyen karpuzların ömrünü uzatmak amacı ile üstlerini gazete kağıdı ile örtüyor. Samsunspor’un eski Başkanı İsmail Uyanık ve Samsunspor Forza Grubu üyeleri de üreticilere destek olmak için, Atakum’da 6 ayrı noktada oluşturulan tezgahlarda karpuz satışı yaptılar.

Bafra‘da karpuz üreticisi Yusuf Kaçan, tarlasındaki karpuzların hepsinin üzerlerini gazete kağıtlarıyla kapattı.

“SADECE BEKLİYORUZ VE BİR ON GÜN DAHA KAZANIYORUZ”

Karpuz üreticisi Yusuf Kaçan, “Karpuzun sürümünün oldukca azalmasından dolayı karpuz artık beklemiyor. Bunu tarladan kaldırmamız gerekiyor. Alım gücü düştüğünden insanoğlu alıp yiyemiyorlar. Bizim maliyetlerimizin oldukca olması naturel olarak asla kimseyi alakadar etmiyor sonuçta. Biz maliyetler mevzusunda aşağı yukarı aradan çıkarıldık. Bizde karpuzların üzerini gazete kağıtlarıyla örtüyoruz. Gazete erkenden örtüldüğü vakit hiçbir sorun olmuyor. Birazcık geç kalınırsa, karpuz sararma yapıyor. Doğal ki bu da bizim pazar olayımızı bitiriyor. Pazarlama yapamadığımız için bozulup kalıyor karpuzları satamıyoruz. Bizde ne yapıyoruz son çözüm olarak artık yedi gün 15 gün şeklinde vakit kazanmak için işçilerle girdik karpuzların üstüne gazete örtüyoruz. Birkaç kez bu şekilde durumlar başımıza geldi. Daha öncesinden de iki üç kere yapmıştım ve de bunu gazeteyle örttüğümüz vakit, hiçbir sorun olmuyor. Iyi mi bir sorun olmuyor? Ne lezzeti ne tadı hiçbir şekilde bozulmuyor. Bir tek bekliyoruz ve bir on gün daha kazanıyoruz. Bu 10 içinde bir değişim olursa piyasa da bu da bizim karımız oluyor” dedi.

ÜRETİCİYE TARAFTAR DESTEĞİ

Forza Samsun Grubu Genel Koordinatörü Oğuz Burgan da Bafra karpuz üreticilerine destek olmak için Samsun Atakum’da 6 ayrı yerde karpuz satmak için Atakum Belediyesi’nden de yer ve lojistik destek alarak tonlarca Atakumlularla buluşturmalarını şöyleki söyledi:

“Forza Samsun Grubu Genel Koordinatörüyüm. Bafra karpuz üreticilerinin tarlada kalan karpuzlarını direkt halkla buluşturuyoruz. Şu an karpuzların kilosunu 1,5 liradan satıyoruz. Manavda pazarda 3-4 lira olan Bafra Karpuzu 1,5 liraya halkla tüketiciyle buluşuyor. Bu mevzuda Atakum Belediyesi’ne teşekkür ediyoruz. Bu sebeple bizlere lojistik yer imkanı sağlamış oldu.”

İsmail Uyanık Samsun Bafra Mahalli Haberler

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.