Azerbaycan’ın Londra Büyükelçiliği saldırıya uğradı

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı, Londra Büyükelçiliğinin köktencilik dini bir grup tarafınca saldırıya uğradığını duyurdu.

Bakanlıktan meydana getirilen açıklamada, bir grubun Londra’daki büyükelçilik binasına girerek vandalizm eyleminde bulunmuş olduğu, binanın balkonuna dini bayraklar asmış olduğu ve köktencilik çarpıcı sözler attığı bildirildi.

Açıklamada, mahalli polisin müdahalesinin arkasından grup üyelerinin binadan çıkarılarak gözaltına alındığı, büyükelçilik çalışanları içinde yaralanan olmadığı açıklandı.

Olayın mahalli kolluk kuvvetleri tarafınca araştırılmış olduğu, araştırmanın neticeleri hakkında data verileceği kaydedildi.

Açıklamada, Viyana Sözleşmesi uyarınca, diplomatların ve diplomatik binaların güvenliğine ilişkin uyarının diplomatik kanallar aracılığı ile İngiltere makamlarının dikkatine sunulmuş olduğu kaydedildi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Azerbaycanlı mevkidaşı ile görüştü
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov’la telefon görüşmesi yapmış oldu. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov’la bugün bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiş oldu. Bakan Çavuşoğlu, Azerbaycan’ın Londra Büyükelçiliğine yönelik hücum sebebiyle Bayramov’a geçmiş olsun dileklerini ileterek, Azerbaycan makamlarına her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu altını çizdi.  

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.