Avrupa kabusa uyanıyor! Klimalar, sıcak su, ısıtma, ışıklar hepsi kısıtlanıyor!

Avrupa Rusya’nın Ukrayna’ya açmış olduğu cenk sonrası alınan yaptırım kararlarının faturası acı şekilde çıkmaya başladı. Gaz kesintisi sonrası tutum planları acil şekilde devreye giriyor. Kravat takmayın önerisinden, soğuk duş sonucuna kadar pek fazlaca uyarı havada uçuşuyor. Kış döneminde festivaller Noel bile tehlikede…

Abone ol

Rusya’nın gaz kesintisi sonucu sonrası tutum planına geçen Avrupa’dan dikkat çeken haberler geliyor. Bir fazlaca ülkede zamanı mekanlar karanlıklar içinde kalırken, İspanya çalışanlardan klimalara güvenmek yerine kravatlarını çıkarmasını istedi. Fransa ve Belçika nükleer tesisler için çalışmalarını sürdürürken, Macron durumun süratli çözülmesi için fabrikaların kamulaştırılması fikrini münakaşaya açtı.

Rus enerji devi Gazprom geçtiğimiz hafta Avrupa Birliği’ne (AB) gaz akışını ‘mühim seviyede’ kısacağını deklare etti. Ukrayna savaşının başladığı günden bu yana Avrupa’nın en büyük korkulu rüyası haline gelen gaz kesintisi birliği olağan dışı bir tutum planına itti.

İlk tesir Almanya’da görüldü
AB ülkeleri, enerji arz güvenliğini çoğaltmak için bu kış gaz talebinin gönüllü olarak yüzde 15 oranında azaltılması mevzusunda anlaşmaya vardı.

Enerji krizinin ilk tesiri Rusya’dan Doğalgaz ithalatına öteki Avrupa ülkelerinden daha çok bağımlı olan Almanya’da görüldü. Dün ajanslara düşen görüntülerde Almanya’nın zamanı binalarının ışıklandırmalarının kapatılmış olduğu, bir fazlaca simge yapının karanlıkta kalmış olduğu görüldü.

Bugün gelen son haberler ise öteki Avrupa devletlerinde de durumun değişik olmadığını gösteriyor.

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez Almanya’nın ‘soğuk suyla duş’ önerisi benzer biçimde dikkat çeken bir tedbirle halkının karşısına çıktı ve çalışanlara iş yerlerindeki klimalara güvenmek yerine kravatlarını çıkarmalarını tavsiye etti.

İspanya Başbakanı: Klimalara güvenmeyin kravatları çıkarın
Düzenlemiş olduğu basın toplantısına kendi de kravatsız çıkan Sanchez, “Ben de kravat takmıyorum, bu hepimizin enerjiden tutum edebileceğimiz anlamına geliyor” dedi ve ülkesinin öteki Avrupa ülkeleri benzer biçimde enerji tasarrufuna hazır bulunduğunu belirtti.

İspanya almış olduğu önlemler kapsamında ev emek vermeyi teşvik ediyor, alınan karara nazaran işyerlerinde yazın klimalar, kışın ısıtıcılar için engelleme uygulanacak.

Avusturya’da ışıklar sönüyor
Avusturya tıpkı Almanya benzer biçimde enerji tasarrufuna ilk olarak aydınlatmaları kısmakla başladı. Linz şehrinde geceleri zamanı yerlerin aydınlatılması durdurulurken, Salzburg şehri için de benzer planlar yapılıyor.

Ülkede ek olarak kamu binaları, gezinsel bölgeler ve otoparklardaki ışıklar da geceleri kapalı duracak.

Belçika ve Fransa nükleer tesisler için devreye girdi
Avrupa ülkeleri, kış ulaşmadan önce enerji kullanımını azaltmanın yollarını bulmaya çalışıyorlar. Umutsuz çözüm arayışları içinde en önemlisi kömür yakıtlı santrallerin tekrardan devreye girmesi. Bundan dolayı de yıl sonunda hizmet dışı duracak olan kalan üç nükleer santralinin ömrünün uzatılması planlanıyor.

Fransa’da nükleer santrallerin tekrardan devreye girmesi için görüşmeler devam ederken Belçika da benzer adımlar atıyor.

Macron kamulaştırma fikrini gündeme getirdi
Dünyanın en büyük ve en gelişmiş nükleer santral koleksiyonlarından birine haiz olan Fransa bir takım problemle baş etmeye çalışıyor. Fabrikalardaki reaktörlerinin yarısı, soğutma sistemlerinde yaşanmış olan beklenmedik bir arıza sebebiyle şu anda dönem dışı ve bunların tekrardan çalıştırılması için belirlenmiş bir tarih yok.

Fransız enerji devi EDF aradaki farkı kapatmak için Avrupa’nın başka yerlerinden enerji satın alarak büyük borçlar ödemek zorunda kalıyor. Durum o denli fena hale geldi ki, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron fabrikaları yine faaliyete geçirmek için kamulaştırma fikrini gündeme getirdi.

Faturalar üç katına çıkabilir
Avrupa ülkeleri şimdi kış ulaşmadan önce mümkün olmasıyla birlikte fazlaca gazı stoklamaya çalışıyor ve bu da tutarları üstün dereceli seviyelere çıkardı.

Hem Avrupa’dan gaz satın alan Birleşik Krallık’taki hem de Almanya’daki haneler, faturaların üç katına çıkabileceği mevzusunda uyarılırken, Almanlar arzın durmasını önlemek için “ek gaz tutarı”ödemekle karşı karşıya.

Toplumsal yaşam da etkileyebilir: Oktoberfest ve Noel pazarları tehlikede
Almanya’nın almış olduğu bir takım tedbir ülkedeki insanların toplumsal hayatlarını da etkileyecek benzer biçimde görünüyor. Bavyera’nın meşhur bira fabrikaları benzer biçimde mecburi olmayan endüstrilerin de ışıkları açık tutmak için kapatılması gündemde.

Bavyera bölge parlamentosu üyesi Rosi Steinberger, New York Times’a yapmış olduğu açıklamada geleneksel Oktoberfest kutlamalarının tehlikeye girebileceğini itiraf etti ve Noel Pazarlarını rafa kaldırma fikrinin de gündemde bulunduğunu belirtti.

Yüzde 20’ye kadar düştü
Alman naturel gaz dağıtım şirketi Gascade tarafınca 27 Temmuz’da meydana getirilen yazılı açıklamada, Rusya’dan Şimal Akım 1 boru hattından gaz akışının yüzde 40’tan yüzde 20’ye kadar düşmüş olduğu duyurulmuştu. Açıklamada, “27.07.2027 saat 08.00 itibarıyla Şimal Akım 1’den gaz akışı, maksimum değerin yüzde 20’sine karşılık gelecek şekilde sağlanmaktadır” denilmişti. Moskova yönetimi gaz akışındaki kesinti için teknik sorunları gerekçe gösteriyor. Avrupa Birliği (AB) ise Rusya’yı, Ukrayna’ya saldırıları sebebiyle Rusya’ya uygulanan yaptırımlara karşılık enerjiyi “tabanca olarak kullanmakla” ve “şantaj yapmakla” suçluyor.

Dünyanın en büyük gaz ihracatçısı Rusya, güvenilir bir enerji tedarikçisi bulunduğunu ifade ederek, Batı’nın enerji kaynaklarını baskı aracı olarak kullandığı suçlamalarını reddediyor. Rusya’dan süregelen boru hattı, Baltık Denizi altından Almanya’nın Greifswald kentine kadar ulaşıyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.