Avmleri 2019 cirolarını yakalayamadı

Koronavirüs pandemisinin vurmuş olduğu ağır darbe sonrası perakende sektörü toparlanmaya çalışıyor. Ziyaretçi sayıları pandemi öncesine dönse de satış miktarlarında beklenen yükselme yaşanmadı.

Abone ol

Yoğunlaşan gezgin girişleri ve artan gezim gelirleri ile süratli bir toparlanma yaşanmış olan perakende sektöründe ziyaretler pandemi öncesini yakalarken, artan cirolara karşın satış adetleri 2019’u yakalayamadı. Sektör temsilcileri halkın alım gücündeki düşüşün hissedildiğini sadece güz döneminde okul açılışları ve kasım kampanyaları ile ivmenin sürebileceğine işaret ederken, 2019 yılı adetlerinin ise yakalanamayacağına işaret etti.

Mesele alım gücünde
Turistlere yönelik iş icra eden AVM’lerde yoğunluk yaşandığını kaydeden Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği Başkanı Hüseyin Altaş, “Gezgin bölgelerinde yüzde 8 civarında artış var, geçen yıla gore… Pandemi dolayısıyla herhangi bir problem yaşamazsak oldukca büyük bir sorun olmayacaktır. Halkın alım gücü düştü bunun da hepimiz benzer biçimde bizlere de negatif yansımaları olacak” dedi.

Geçen yıl pandemiden çıkışla beraber büyük bir talep patlaması yaşandığını kaydeden Hüseyin Altaş, ziyaretçi sayılarının 2019’u da yakaladığını aktardı. İstanbul’da turistlerin ilgi gösterdiği AVM’lerde de işlerin iyi gittiğini kaydeden Altaş, yılı kalan kısmına ilişkin şu değerlendirmeyi yapmış oldu: “Eylülde okullar açılıyor. Kasımda alışveriş günleri derken yılbaşı ile güz ve kış sürecini yönetim ediyoruz. Fakat problem alım gücündeki düşüşte”.

Adetler 2019 düzeyine ulaşamaz
Birleşmiş Markalar Derneği Başkanı Sinan Öncel asgari ücret zammı ile maaş artışlarının tesirini ağustostan itibaren görmeyi beklediklerini belirterek, şu ana kadar talebin iyi bir seviyede devam ettiğini aktardı. “Beklentiler fiyat artış hızının düşeceği yönünde fakat asla akla hayale gelmedik etkisinde bırakır olabiliyor. Politika ve seçim sebebi ile belirsizlikler gelecek dönem perakende sektörünü direkt etkileyecek. Bu yıl 2019’un tane düzeyinde ulaşılamaz benzer biçimde geliyor” diyen Öncel, seçim sürecindeki vaatlerin de tüketici lehine olabileceğini kaydetti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.