ABD’li teknoloji devlerinden Apple, Amazon ve Intel bilançolarını deklare etti

Apple, nisan-haziran döneminde gelirinin arttığını, karının ise azaldığını açıklarken, Amazon gelirini artırmasına karşın zarar bildirdi. Intel de aynı dönemde gelirinin azaldığını ve zarar ettiğini duyurdu.

Apple, Amazon ve Intel 2022’nin nisan-haziran dönemine ilişik bilançolarını deklare etti.

Apple‘ın 3. çeyrek geliri, geçen senenin aynı dönemine oranla yüzde 2 artarak 83 milyar dolara ulaştı.

Şirket, geçen senenin nisan-haziran döneminde 81,4 milyar dolar gelir elde etmişti.

Firmanın geçen senenin aynı döneminde 21,7 milyar dolar olan net karı ise yüzde 11 azalarak 19,4 milyar dolara geriledi.

Firmanın hisse başına karı da bu zamanda 1,30 dolardan 1,20 dolara düştü.

Amazon

Amazon’dan meydana getirilen açıklamaya bakılırsa, firmanın bu senenin nisan-haziran döneminde elde etmiş olduğu gelir, geçen senenin aynı dönemine bakılırsa yüzde 7 artarak 121,2 milyar dolara ulaştı. Firmanın geçen senenin aynı dönemindeki net satışları 113,1 milyar dolar olarak gerçekleşmişti.

Geçen senenin ikinci çeyreğinde 7,8 milyar dolarlık kar açıklayan Amazon, bu senenin aynı döneminde 2 milyar dolar zarar ettiğini duyurdu.

Firmanın bu senenin ikinci çeyreğinde hisse başına ziyanı ise 0,20 dolar oldu. Amazon, geçen senenin ikinci çeyreğinde hisse başına 0,76 dolar kar etmişti.

Intel

Intel de bu senenin ikinci çeyreğinde satışlarının azaldığını duyururken şirketten meydana getirilen açıklamaya bakılırsa, firmanın senenin ikinci çeyreğinde elde etmiş olduğu gelir geçen senenin aynı dönemine oranla yüzde 22 azalarak 15,3 milyar dolara geriledi. Şirket, geçen senenin nisan-haziran döneminde 19,6 milyar dolar gelir sağlamıştı.

Geçen senenin ikinci çeyreğinde 5,1 milyar dolar kar ettiğini açıklayan Intel, bu senenin aynı döneminde 454 milyon dolarlık zarar ettiğini bildirdi.

Firmanın hisse başına ziyanı ise ikinci çeyrekte 0,11 dolar oldu. Intel’in hisse başına karı geçen senenin ikinci çeyreğinde 1,24 dolar olarak kaydedilmişti.

Amazon Intel Apple Iktisat Haberler

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.