ABD’den Çin ve BAE’li 6 şirkete yaptırım!

ABD, İran petrol ve petrokimya ürünlerinin Doğu Asya’da satılmasına destek olan Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Çin menşeili şirketlere yaptırım uyguladı.

Abone ol

ABD, on milyonlarca dolarlık İran petrol ve petrokimya ürünlerinin Doğu Asya’ya satılmasına destek olan Çin ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) menşeili şirketlere baskıyı çoğaltmak amacıyla uygulanan yaptırımlara yenilerini ekledi. ABD Gömü Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı tarafınca meydana getirilen açıklamalarda, 4’ü Hong Kong’da, 1’i Singapur’da ve 1’i Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) olmak suretiyle toplam 6 şirkete yaptırım uygulanmış olduğu duyuruldu.

Gömü Bakanlığının yaptırımları ile BAE merkezli Blue Cactus Heavy Equipment and Machinery Spare Parts Trading L.L.C, Hong Kong merkezli Farwell Canyon HK Limited, Shekufei International Trading Co. Limited ve PZNFR Trading Limited şirketlerinin hedef alındığı aktarıldı. Gömü Bakanlığı, bu firmaları İran’ın en büyük petrokimya şirketlerinden kabul edilen Persian Gulf Petrochemical Industries Co. adlı firmanın (PGPICC) petrol ve petrokimya ürünlerini Doğu Asya’ya satışını kolaylaştırmak için kullanmakla suçladı.

Gömü Bakanlığının Terörizm ve Mali İstihbarattan Görevli Müsteşarı Brian Nelson, ABD’nin 2015 tarihindeki Kapsamlı Ortak Fiil Planı’na atıfta bulunarak, “ABD, Ortak Kapsamlı Fiil Planı’nın tam olarak uygulanmasına karşılıklı bir dönüşü sağlamak için dış ilişkiler yolunu izlemeye devam ediyor. İran taahhütlerini tam olarak yerine getirmeye hazır olana kadar İran petrol ve petrokimya ürünlerinin yasadışı satışına yönelik yaptırımları uygulamaya devam edeceğiz” dedi.

Dışişleri Bakanlığı ise, İran petrol ürünleri taşıyan bir gemiyi yönettiği iddiasıyla Singapur merkezli Pioneer Ship Management PTE LTD ve Hong Kong merkezli Golden Warrior Shipping Co. adlı şirketlere yaptırım uygulandığını belirtti.

Bugün açıklanan yaptırımlar son 2 ayda ABD’nin İran petrol ve petrokimya ürünlerinin satışını icra eden İran, Çin ve BAE’li firmalara karşı uygulanan yaptırımlarını takip etti. Yaptırımlar doğrultusunda şirketlerin ABD merkezli varlıkları donduruluyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.