ABD, İran petrolünün ticaretini denetlemek için 6 kuruluşu görevlendirdi

NEW ABD Dışişleri Bakanlığı, İran petrolünün ve petrokimya ürünlerinin internasyonal ticaretini denetim altında tutmak için 6 şirket belirlediğini deklare etti.

Dışişleri Bakanlığından meydana getirilen açıklamada, “ABD, İran petrolünün yanı sıra İran hükümeti için mühim gelir kaynakları olan petrokimya ürünleriyle ilgili yasa dışı işlemlerin takibini kolaylaştıracak altı kurum belirliyor.” ifadesi yer aldı.

Bakanlık, bir sıvılaştırılmış petrol gazı tankerini yöneten Pioneer Vapur yönetimi PTE LTD isminde şirketi, İran petrol ürünlerini taşıyan bir geminin ticari yöneticisi olarak görevlendirdiğini duyurdu.

Bakanlık ek olarak, İran petrol ve petrol ürünleri ile ilgili işlemlerde bulunan Golden Warrior Shipping Co. Ltd.’yi, “İran petrol ticaretine lojistik destek sağlamayı da içerecek şekilde” belirleme ettiğini duyururken, Glory Harvest gemisini Golden Warrior Shipping Co. Ltd.’nin “bloke malı” olarak tanımladığını ve bu eylemlerin tümünün “13846 sayılı Yürütme Emri’nin 3(a)(ii) kısmı uyarınca” gerçekleştirilmekte bulunduğunu altını çizdi.

Dışişleri Bakanlığının açıklamasında, “Gömü Bakanlığı, İran petrol ürünlerinin ve petrokimya ürünlerinin yurtdışında satışına müdahil olmaya devam eden, ABD tarafınca belirlenmiş bir kurum olan İran Körfezi Petrokimya Endüstri Tecim AŞ’yi destekleyen dört kurum belirliyor.” ifadesine yer verildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Birleşik Devletler, Kapsamlı Ortak Fiil Planı’nın (JCPOA) tam olarak uygulanmasına karşılıklı olarak geri dönüşü sağlamak için anlamlı bir dış ilişkiler yolu seyretme mevzusunda samimi olmuştur. İran, JCPOA’nın tam olarak uygulanmasına geri dönmeye hazır olana kadar, İran’dan petrol, petrol ürünleri ve petrokimya ürünlerinin ihracatını hedef alan yaptırım yetkililerimizi kullanmaya devam edeceğiz.”

Tam Vapur Şok Denemeleri İran Güncel Haberler

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.