81 ili kapsayan dev hususi anket Akşener hayır diyemeyecek

CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun adaylığına Akşener’in “hayır” diyemeyeceği ileri sürülürken Kılıçdaroğlu’nun ekim-kasım aylarında minimum iki şirketle anlaşarak ülke genelinde 81 ili kapsayan, en minik ilde dahi bin 500 örneklem olmak suretiyle toplamda 200 bin örneklemi içeren kapsamlı bir anket yaptıracağı ortaya çıktı.

Abone ol

CHP, İYİ Parti, SAADET, Demokrat Parti, Gelecek Partisi ve DEVA Partisi’nin oluşturduğu Altılı Masa’nın “Cumhurbaşkanı talibi kim olacak?” sorusu seçim takvimi duyuru edilmeden cevap bulmayacak benzer biçimde görünüyor.

Son dönem aday olarak ibre CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na dönerken adaylık kararının iyi mi alınacağı da merak mevzusu.

Meydana getirilen açıklamalara bakılırsa “Altılı Masa” bileşenlerinden Kılıçdaroğlu ismine şerh yok, fakat “Kazanabilir mi?” endişesi devam ediyor. Bu endişeyi CHP içinde de taşıyanlar azca değil.

Yükseliş trendinde iddiası
Gazete Duvar’da yer edinen habere gore, CHP kulislerine gore geçen yıl anketlere dahi giremeyen Kılıçdaroğlu geçen bir yılda devamlı yükselen bir trend içinde. Son dönem bazı anketlerde de Kılıçdaroğlu’nun Erdoğan’ı geçtiğine işaret ediliyor. Bu anketler cumhurbaşkanı adayına karar verecek Altılı Masa için mühim. Sadece aday gündemi ile toplanacak Altılı Masa öncesi Kılıçdaroğlu’nun ek olarak hususi bir anket yaptıracağı konuşuluyor.

Buna gore CHP lideri, ekim-kasım aylarında minimum iki şirketle anlaşarak ülke genelinde 81 ili kapsayan, en minik ilde dahi bin 500 örneklem olmak suretiyle toplamda 200 bin örneklemi içeren kapsamlı bir anket yaptıracak. CHP’li kurmaylar, “Kılıçdaroğlu kapsamlı büyük anketler yaptırıp kazanacağına ilkin kendisi ikna olacaktır. Kazanacağına ikna olduğunda adaylığı ile ilgili partide en küçük sorun yaşanmaz. Altılı Masa da son sonucu verecektir” değerlendirmesi yapıyor.

CHP-İYİ Parti içinde borç-alacak kalmadı
Altılı Masa temsilcileri aday belirleme sürecinde masanın itici iki gücü olan CHP ve İYİ Parti genel başkanlarının anlaşmasının önemine dikkat çekiyor.

Burada son dönem adaylıkta adı öne çıkan CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun adaylığına Akşener’in “hayır” diyemeyeceği ileri sürülüyor. Bu görüşü savunanlar bilhassa Kılıçdaroğlu’nun İYİ Parti’nin seçime girememe tehlikesi ortaya çıktığında CHP’li 15 milletvekilinin İYİ Parti’ye geçiş sürecini hatırlatıyor. İYİ Parti ise mevzuya değişik bakıyor. 2019 mahalli seçimlerinde CHP ve İYİ Parti’nin iş birliği ile oldukca sayıda büyükşehir ve il belediyesinin CHP tarafınca kazanıldığını, İYİ Parti’nin ise yalnız 18 belediye aldığını kaydeden partililer “Borç-alacak kalmadı” diyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.