42 yıl ilkin terk edilen gizemli köy! Geçmişini öğrenen kazmayı küreği alıp geliyor

Merkeze bağlı Barçın ile Haciali köyleri arasındaki Ağıl köyü, 1980 senesinde bölgede yaşanmış olan siyasal olayların da etkisiyle tamamen terk edildi. 1980 öncesinde 400 civarında insanoğlunun yaşamış olduğu yerleşim yeri, zaman içinde atıl kalınca köy statüsünü de yitirdi. Geçmişte Ermenilerin yaşamış olduğu yerleşim yeri olarak malum Ağıl, bilhassa bundan dolayı kaçak gömü avcılarının hedefi hale geldi.

42 yıl önce terk edilen 'gizemli köy' defineciler tarafından talan edildi

Defineciler, Ermenilerden kalan altın ya da kıymetli eşyaların olabileceğini düşünerek evlerin birçoğunu talan etti. Harabe evleri ve terkedilmiş yaşam alanları ile dikkat çeken ‘gizemli köy’de seneler ilkin meydana getirilen çeşmenin ise halen akmaya devam etmiş olduğu görüldü. Bugünse ‘gizemli köy’, maceraseverler ile fotoğrafçıların ilgi odağı haline geldi.

42 yıl önce terk edilen 'gizemli köy' defineciler tarafından talan edildi

KÖYDE ERMENİLER YAŞIYORMUŞ

‘Gizemli köyü’ fotoğraflamaya gelen amatör tabiat fotoğrafçısı Gökhan Karoğlu, “Tarihe olan merakımdan memleketim Sivas‘ın zamanı yerlerini araştırıp, fotoğraflaştırmaya çalışıyorum. Terk edilmiş köylerin araştırmasını yaparken; Sivas‘ta da bu şekilde bir yer bulunduğunu fark ettim. Merkeze de fazlaca yakın bulunduğunu gördüm. Karayün ve Hacı Ali köyü içinde hakim bir tepede. Bu köyde cumhuriyet döneminden ilkin Ermeniler yaşıyormuş. Bununla beraber İpek Yolu’nun üstünde bulunan bu köy, gelenin geçenin uğrak yeri olmuş. Sadece 1980 yıllarında boşaltılmış” şeklinde konuştu.

42 yıl önce terk edilen 'gizemli köy' defineciler tarafından talan edildi

“DEFİNECİLER KÖYÜ HARAP ETMİŞ”

Köyün niçin terk edildiğinin gizemini koruduğunu ifade eden Karoğlu, “Türkiye’nin en fazlaca göç veren illerden biri Sivas. Fakat bu kadar göç vermesine karşın Ağıl, haricinde öteki köyler dolu. Burası niçin terk edilmiş sorusunun cevabı tam olarak bilinmediği için gizemini koruyor. Defineciler, köyü harap etmiş. Ikimiz de merak ettik, geldik ve çekimler yaptık. Bu köy tamamen yığma taşlarla yapılmış, fazlaca eski yapılar olduğu belli. Köyün yanında bir dere yatağı var, çeşmesi hala akıyor. Etken ziyaretçisi olan verimli bir yer. Fakat aşırı derecede defineci tahribatı olmuş. İnşallah bu şekilde bir kıymeti Sivas Valiliği himayesi altına alır ve değerlendirir” dedi.

Demirören Haber Ajansı / Yaşam

Sivas Yaşam Güncel Haberler

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.