28 Şubat davası hükümlüsü Çevik Bir hakkında sıhhat sorunları sebebiyle tahliye sonucu verildi

ANKARA 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen 28 Şubat davasında, müebbet hapis cezasına çarptırılan devrin Genelkurmay 2’nci Başkanı Çevik Bir hakkında; sıhhat sorunları sebebiyle infazına ara verilmesine karar verildi. Çevik Bir’in tahliye edilmesi planlanıyor.

Ankara 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen 28 Şubat davası, 13 Nisan 2018’de karara bağlandı. Aralarında devrin simge adı Genelkurmay 2’nci Başkanı Çevik Bir, emekli Orgeneral Çetin Doğan’ın da bulunmuş olduğu 18 sanığa ‘Türkiye Cumhuriyeti icra vekilleri heyetini cebren ıskat yada vazife görmekten men’ suçundan müebbet hapis cezası verildi.

Yargıtay 3’üncü Ceza Dairesi, temyiz incelemesini 9 Temmuz 2021’de tamamlayarak, 14 sanık ile alakalı müebbet hapis cezasını onadı. Sanıklardan eski YÖK üyesi Erdoğan Öznal, devrin YÖK Başkanı Prof. Dr. Halil Kemal Gürüz, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Hayri Bülent Alpkaya ve devrin Genelkurmay Adli Müşaviri Muhittin Erdal Şenel’in eylemlerinin bu suça yardım kapsamında olduğu sonucuna varılarak, müebbet hapis cezaları bozuldu. Ek olarak öteki 37 sanık ile alakalı beraat kararları da onandı.

Hükmün kesinleşmesinin peşinden rütbeleri sökülen ve geçen yıl ağustos ayında cezaevine giren Çevik Bir’in avukatı Umut Kara, 15 Haziran’da İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’na infaz erteleme talebiyle dilekçe verdi. Çevik Bir, 21 Haziran’da İzmir Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edildi. Hastanede meydana getirilen incelem ve araştırmaların peşinden hazırlanan rapor, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderildi.

Raporda, “Hasta 21-24 Haziran tarihleri içinde Nöroloji Kliniği adına mahkum koğuşuna yatırılarak izlenmiştir. Hastanın demans tanısı mevcuttur. 3 Eylül 2021’de meydana getirilen testle 21 Haziran 2022’de meydana getirilen kontrol karşılaştırıldığında geçen süre içinde kötüleşme izlenmiştir” denildi. Meydana getirilen öteki muayene sonuçlarının da yer almış olduğu raporun netice kısmında ise, “Cezaevi koşullarında yaşamını yalnız idame ettiremez. Hastanın demans tanısı olup, hastalığı ilerleyicidir. Cezasının infazının ertelenmesi gerekir. Hastalığı süreklidir. Hastanın rehabilitasyon ile düzelebilecek bir hastalığı olmadığı için R tipi ceza infaz kurumunda kalması uygun değildir” denildi.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı da raporu Adli Tıp Kurumu’na gönderdi. Raporu inceleyen Adli Tıp Kurumu, Çevik Bir’in, ileri demans hastalığı sebebiyle yaşamını cezaevinde yalnız idame edemeyeceği yönünde görüş bildirdi.

Başvuruyu değerlendiren mahkeme, 21 Ağustos 2021’den bu yana cezaevinde tutulan ve yaşam boyu hapis cezasına çarptırılan emekli orgeneral Çevik Bir hakkında tahliye sonucu verdi. Bu karar sonrası tahliye olması beklenen Çevik Bir’in, 6 ayda bir sıhhat durumunun denetim edileceği, durumunda iyileşme olursa yine cezaevine döneceği öğrenildi.

Çevik Bir 28 Şubat Ankara Güncel Haberler

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.